18.8 C
Skopje
18.6.2021 - 0:11

Ознака: Колинда Грабар-Китаровиќ

Aнтитерористички единици во зградата во која живее Колинда Грабар-Китаровиќ

Загрепската полиција добила дојава дека лице кое сака да се убие се наоѓа во зградата во која живее поранешната хрватска претседателка, пренесуваат локалните медиуми. Две...

Пленковиќ и Грабар-Китаровиќ беа на „Адрија тур“, хрватскиот премиер ќе се...

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и поранешната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ и нејзиниот сопруг беа забележани на тенискиот турнир „Адрија тур“ во Задар, каде што финалето...

Пирова победа на Китаровиќ над десничарот Шкоро

Конзервативната претседателка на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ тесно влезе во вториот круг од изборите против левичарскиот поранешен премиер Зоран Милановиќ, откако националистичкиот фолк-пејач Мирослав...

Неопределените тактизираат пред првиот круг на гласање

Предноста на Колинда Грабар-Китаровиќ, која е претставничка на владејачката ХДЗ, се намали на околу два процента, пред второпласираниот Зоран Милановиќ На претстојните претседателски избори во...

Десничарските кандидати ловат гласови со југоносталгичарите

Политичката кампања во Хрватска е естрадизирана, а во таквиот амбиент најдобро се снаоѓа актуелната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, сметаат аналитичарите Најновите изјави на хрватската претседателка Колинда...

Грабар-Китаровиќ ќе се кандидира повторно за претседател на Хрватска

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ ќе се кандидира за уште еден мандат за шеф на државата и ќе биде кандидат на партијата ХДЗ, најави...

И Додик како Китаровиќ: БиХ е нестабилна држава

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик се согласи со изјавата на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која ја пренесе...

Изјавата на Китаровиќ предизвика бура реакции во БиХ

Босна и Херцеговина По демантот на претседателката на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ за изјавата, која ја даде при посетата на Израел, дека „Босна и Херцеговина е...

Колинда во трка за втор мандат

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ најави дека ќе влезе во трката за втор мандат на претстојните избори во Хрватска. Хрватски медиуми информираат дека нејзината кандидатура уште...

Радикалната десница го возвраќа нападот кон Колинда

Влијанието на десницата не смее да се потцени, таа, секако, ќе работи на одредени удари и ќе работи на одвраќање на гласачите од сегашната...