10.1 C
Skopje
12.11.2019 - 10:43

Ознака: Колинда Грабар-Китаровиќ

Десничарските кандидати ловат гласови со југоносталгичарите

Политичката кампања во Хрватска е естрадизирана, а во таквиот амбиент најдобро се снаоѓа актуелната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, сметаат аналитичарите Најновите изјави на хрватската претседателка Колинда...

Грабар-Китаровиќ ќе се кандидира повторно за претседател на Хрватска

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ ќе се кандидира за уште еден мандат за шеф на државата и ќе биде кандидат на партијата ХДЗ, најави...

И Додик како Китаровиќ: БиХ е нестабилна држава

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик се согласи со изјавата на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која ја пренесе...

Изјавата на Китаровиќ предизвика бура реакции во БиХ

Босна и Херцеговина По демантот на претседателката на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ за изјавата, која ја даде при посетата на Израел, дека „Босна и Херцеговина е...

Колинда во трка за втор мандат

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ најави дека ќе влезе во трката за втор мандат на претстојните избори во Хрватска. Хрватски медиуми информираат дека нејзината кандидатура уште...

Радикалната десница го возвраќа нападот кон Колинда

Влијанието на десницата не смее да се потцени, таа, секако, ќе работи на одредени удари и ќе работи на одвраќање на гласачите од сегашната...

Колинда поблиску до втор мандат, а подалеку од десницата

Претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, изјави дека поздравот „за дом спремни“ не бил историски поздрав и дека тој е компромитиран и неприфатлив Пред четвртата годишнина...

Грабар-Китаровиќ: Важна е соработката со Србија

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ изјави денеска дека ја смета важна соработката со Србија, при што е најзначајно, како што наведе, да се расветли судбината...

Грабар-Китаровиќ: Разочарана сум што нема напредок во разговорите со Србија за...

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ изјави дека е разочарана што не е постигнат напредок во разговорите со Србија за решавање на проблемот со исчезнатите лица,...

Велиај и го предаде клучот на Тирана на хрватската претседателка

Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, во знак на пријателство и го предаде клучот на Тирана на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ. - Ние ве чувствуваме како...