Ознака: колера

Во Мариупол има епидемија на колера и дизентерија, тврдат тамошните власти

Во Мариупол избувна епидемија на колера и дизентерија, изјави градоначалникот Вадим Бојченко и предупреди дека илјадници луѓе би можеле да заболат од колера и...

СЗО стравува од избивање колера во Украина, се подготвуваат вакцини

Светската здравствена организација се подготвува за потенцијално избивање колера во Мариупол, каде се оштетени голем број инфраструктурни објекти. Тоа го изјави синоќа менаџерката на...

За два месеца во Камерун од колера починале 32 лица

За два месеци, од крајот на октомври до почетокот на јануари, од колера во Камерун починале 32 лица, соопшти денеска Министерството за здравство. Колерата е...

Епидемии што го покосија светот

Колерата, црната смрт и грипот се едни од најголемите брутални убијци од епидемиски размери во човечката историја. Се ширеле со голема брзина и биле...

Љубов во време на кол(ат)ера(л)а

Последното поглавје во „Љубов во време на колера“ завршува со долго патување во служба на една вистинска љубов, под лажното знаме на смртта (жолтото...

Во Јемен прогласена вонредна состојба поради епидемија на колера

Хусите во Јемен прогласија вонредна состојба со цел борба против епидемијата на колера, која е распространета во подрачјата што тие ги држат под контрола,...

Потврдени 139 случаи на колера по циклонот во Мозамбик

Властите во Мозамбик соопштија дека бројот на заболени од колера по разорувачкиот циклон, што ја погоди земјата се искачи на 138. Според информациите на здравствените...

Мозамбик се соочува со нова закана по циклонот „Идаи“

Во Мозамбик, кој неодамна беше погоден од разорниот циклон „Идаи“, регистрирани се случаи на колера, најмногу во пристанишниот град Беира, соопшти Меѓународната федерација на...

СЗО: Епидемијата на колера во Конго ќе трае уште најмалку шест...

Епидемијата на колера во Конго ќе трае уште најмалку шест месеци, изјави епидемиологот Питер Салама, заменик генерален директор на Светската здравствена организација. Тој вели дека...

ОН: Во епидемија на колера во Нигер починаа 55 лица

Во епидемијата на колера во Нигер починаа 55 лица, додека неколку илјади лица се заболени, посебно на подрачјето во близина на Нигерија, соопшти Канцеларијата...