Ознака: колапс

Болниците во Германија пред колапс

Германските пратеници денеска одобрија нови мерки за борба против рекордниот број заразени со коронавирус. Одлуката, како што пренесуваат тамошните медиуми, дојде откако директорот на германската...

Регионален колапс за стратегиско преживување и спас од гробницата на империите

Излегувањето на САД од Авганистан е многу повеќе од регионална интерпретација на ефектот околу целиот ангажман. Колку и да изгледа себично, за САД, а...

Столтенберг: НАТО не очекуваше толку брз колапс во Авганистан

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека постои закана од меѓународен тероризам поради враќањето на талибанците на власт во Авганистан и дека...

Колапс на електронскиот систем во Хрватска, вакцинирање се закажува кај матичен...

Платформата „Цијеписе“, на која хрватските граѓани електронски аплицираат за вакцинација против Ковид-19, доживеала целосен колапс. Платформата воопшто не се користи во хрватските окрузи, а Звонимир...

Здравствениот систем во Црна Гора пред колапс, се бара помош од...

Црна Гора побара од Европската Унија и НАТО итна помош во обезбедување дополнителен број здравствени работници, кои ќе им помогнат во борбата против коронавирусот. Како...

Шведскиот модел пред колапс

Швеѓаните го игнорираа својот прв карантин заради коронавирусот досега, воведен поради рекордниот број на инфекции со ковид-19. Луѓето продолжуваат да го користат јавниот превоз масовно...

Белгија на работ од здравствен колапс

Белгија би можела да побара меѓународна помош поради огромното зголемување на бројот на заболени од коронавирус, како и на хоспитализираните, предупреди епидемиологот Пјер Ван...

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за...

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс на системот, пренесува Би-би-си. Околу...

Првиот квартал е само најава на колапсот на економијата

Економските проблеми предизвикани од коронавирусот веќе се толку големи што најголемиот број земји се одлучија за олабавување на рестриктивните мерки, па макар со ризик...

Нафтениот колапс ќе предизвика крај на една ера на Блискиот Исток

Петтиот најголем купувач на воена опрема во светот, Саудиска Арабија, може да биде принуден да го намали трошењето на оружје поради падот на цените...