Ознака: козјак

ФОТОВЕСТ: Собрани над сто ќеси отпад во еколошка акција на Козјак

Планинарскиот клуб „Ај лав хајкинг груп Маседонија“ (I love hiking group Macedonia) и невладината организација „За почиста Македонија“ во саботата спроведоа еколошка акција на...

Пролетните дождови му ја вратија душата на езерото Козјак

Благодарение на природата и поволната хидролошка состојба, езерото Козјак е речиси полно со вода. Веројатно, овие првомајски празници многумина што имаат викенд-куќи крај езерото...

Долготрајната суша го претвори езерото Козјак во пустина

Четиримесечната суша што владее во земјава, придонесе помалите извори целосно да пресушат а реките кои се традиционално полноводни, да се претворат во мали рекички....

Гром предизвика пожар кај браната „Козјак“

Удар на гром предизвикал пожар кај браната „Козјак“ во кој изгорела една просторија. Повредени лица нема. Според информациите на МВР, вчера рано изутрина, околу 1...

Заврши акцијата за чистење од пластика на езерото Козјак

Повеќе од 150 љубители на природата и совесни граѓани денеска учествуваа во акцијата за чистење на езерото Козјак од пластика, одржана во рамки на...