Ознака: Ковид

Патријархот Вартоломеј е позитивен на коронавирус

Вселенскиот патријарх Вартоломеј бил позитивен на коронавирусот - соопштија од Патријаршијата во Истанбул. Во соопштението што го пренесе „Ројтерс“ се истакнува дека 81-годишниот патријарх кој...

Омикрон регистриран и во Македонија

Министерството за здравство информираше дека денеска во Македонија е детектиран првиот случај на сојот oмикрон. Секвенционирањето е направено во приватната болница „Жан Митрев“ во Скопје,...

Пријавени 6 починати во последните 24 часа, а и едногодишно дете...

Министерството за здравство информира дека согласно со податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени се 3.511 тестирања, а регистрирани...

СЗО ја одобри вакцината на „Новавакс“

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ја одобри вакцината против коронавирус на американската компанија „Новавакс“ и Серум институтот во Индија, што ја отвори вратата за...

Британија трет ден по ред бележи рекордни бројки на заразени

Велика Британија трет ден по ред бележи рекорден број на нови случаи на Ковид-19. Денеска се пријавени 93.045 нови инфекции. Здравствените власти пријавиле и 111...

Полска урива рекорди по бројот на починати од ковид

Од денеска во Полска стапи на сила одлуката за затворање на ноќните клубови. Исклучок ќе се направи единствено за новогодишната прослава на која ќе...

Во моментов има 817 регистрирани заразени ученици и деца од градинка

Ковид-19 Бројот на новозаразени ученици со ковид -19, дневно, согласно податоците од училиштата, се движи од 0,01 до 0,03 проценти од вкупниот број на ученици,...

Избегнување домашни собиранки, а не нови мерки – омикрон лебди над...

Според епидемиологот, најважно е да се придржуваме до мерките, а најмногу до носењето на маски, кои, како што вели епидемиологот се најевтина и најефикасна...

Колку се ефикасни вакцините и која најмногу штити – прво опширно...

Вакцините на Фајзер и на Синовак се најупотребувани во Македонија Првото опширно истражување за ефикасноста на вакцините спроведено во Македонија покажува дека најголем дел од...

Можеби вакцината против ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих Монтгомери, „Засилувачката доза на вакцината...