-0.2 C
Skopje
24.1.2022 - 14:28

Ознака: Ковид

Пред Олимписките игри Кина ги засилува рестриктивните мерки

Според податоците на Националната здравствена комисија, во изминатите 24 часа во Пекинг се регистрирани девет заразени лица, од кои шест во населбата Фенгтаи Градските власти...

СЗО: Омикрон не е последната варијанта на пандемијата на коронавирусот

Високата претставничка на Светската здравствена организација Марија ван Керхове денеска ги предупреди земјите кои мислат дека ставиле крај на пандемијата на коронавирусот, бидејќи бележат...

Правилата за влез во Грција продолжени за уште две седмици

Негативен резултат од ПЦР тест направен до 72 часа пред патувањето или рапид тест 24 часа пред пристигнувањето, заедно со пополнет ПЛФ формулар се...

Нови 21 починати и 1.913 позитивни на ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа дека се направени се 7.219 тестови, а регистрирани...

Косово го враќа полицискиот час, ги заострува и мерките за влез...

Со новите мерки, таканаречениот полициски час, односно забраната за движење, наместо од полноќ, од денеска ќе трае од 22 до пет часот наутро По наглото...

Нови 11 починати и 2.071 новозаразени со ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа од направени 6.010 тестови, се регистрирани 2.071 нов...

Единаестгодишно дете почина во Загреб од последица на ковид

Според досегашните информации, детето немало никакви претходни заболувања Единаесетгодишно момче починало утринава на загрепската инфективна клиника „Д-р Фран Михаљевиќ“ како последица на коронавирусот, пишуваат хрватските...

Во Велика Британија е откриена новата подваријанта на омикрон

Агенцијата за здравствена безбедност на Велика Британија соопшти дека моментално се истражува подвид на варијантата омикрон, позната како „БA.2“, но дека стапката на заразување...

Од денеска казни за невакцинираните над 60 години во Грција

За јануари, казната ќе биде 50 евра, со оглед на тоа дека е за половина месец, а за секој нареден, административна глоба е 100...

Тестови на државно ниту за лек, граѓаните повторно плаќаат за да...

Недостигот на тестови повторно е проблем и покрај ваквото искуство од минатата година. Наместо да чекаат со денови, тие се одлучуваат да платат и...