Ознака: Ковид

Нема нови анти-ковид мерки, КЗБ апелира да се носат маски на...

На денешниот состанок Комисијата за заразни болести ја разгледала епидемиолошката состојба во земјата и заклучила дека изминатата недела се забележува благ пораст на бројот...

Имаме активни 4.139 регистрирани ковид-случаи, КЗБ ќе расправа дали ни требаат...

Во моментов во земјава се активни 4.139 случаи на коронавирусот, од кои 1.749 се во Скопје. Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок...

Франција ги укина правилата за ковид за влез во земјата

Франција денеска ги укина правилата за влез во земјата, воведени поради пандемијата на коронавирусот, јави ДПА. Веќе не е потребно оние кои пристигнуваат во Франција...

Ковачевски: Ќе се бара оптимална цена за тестовите за ковид-19

Во разговори со претставници на јавното здравство и на приватните здравствени установи треба да се бара начин за формирање на оптимална цена на тестовите...

Матичните предлагаат младите доктори да работат во ковид-амбулантите, министерството очекува договор

Последната и единтвена новина во ек на сегашниот бран од ковид-19 е предлогот од Комисијата за заразни болести за отворање на пет ковид амбуланти...

Двајца починати и 957 новозаразени со ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.100 тестови, а регистрирани се нови...

Бајден позитивен на ковид-19

Претседателот на САД, Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди денеска Белата куќа. Како што соопшти Белата куќа, 79-годишниот Бајден двапати е вакциниран и примил...

Нови 899 случаи со ковид-19 последните три дена

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните три дена (од 15 јули до 17 јули) направени се 2.466 тестови, а регистрирани се...

Маски при подолг престој во затворени простории препорача Министерството за здравство

При престојување во затворена просторија подолго време да се носат маски, а лицата од ризичните категории маска минимум ФПП2 или Н95 или ФФП3. Просториите...

Имаме доволно капацитети за ковид-пациентите, но да се удвои можноста за...

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја разгледа актуелната епидемиолошка состојба во земјата и констатирано е дека има зголемување на бројот на нови...