Ознака: Ковид – 19

EK предлага ковид-сертификатите да не важат подолго од девет месеци

Европската комисија денеска предложи дигиталните ковид-сертификати да важат девет месеци по добивањето на препорачаните дози на вакцината против ковид-19. Комисијата го претстави предлогот за препораки...

Регистрирани 473 нови случаи на ковид-19, починаа 18 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на ковид-19: Скопје – 246,...

Реинфекции од ковид-19 – кои се причините и како се случуваат?

Од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) информираат дека во изминатата недела, односно од 15 до 21 ноември, 49 граѓани по вторпат се заразиле од...

Жена роди бебе додека беше во кома поради ковид-19

Мајка се породи додека беше во кома борејќи се за животот по заразувањето од коронавирус во текот на бременоста. 28-годишната Софи Бирн од Британија...

Сите се фокусираат на антителата, но одговорот на Т-клетките останува важен

Извршниот директор на „Астра зенека“ порачува Зголеменото ниво на Т-клетки би можело да им понуди подобра имунолошка слика и поголема заштита од вирусот на оние...

Францускиот премиер позитивен на ковид-19, пет белгиски министри во самоизолација

Францускиот премиер Жан Кастекс и пет белгиски министри се во самоизолација откако се дознало дека Кастекс е позитивен на коронавирусот, пренесува „Си-ен-ен“. Кастекс, кој е...

Ќе стане ли третата бустер-доза новото нормално?

Две дози веќе не значат „целосна имунизација“ против вирусот Поради зголемениот наплив на заболени со коронавирус во Европа, голем број земји  воведуваат поригорозни мерките за...

Сè што треба да знаете за таблетите против ковид-19

Соединетите американски држави купуваат милиони дози на двата лека за ковид-19 - познати како таблети за ковид, со намера да ги направат лесно достапни....

ЕМА го препорача лекот на „Мерк“ за лица со тешка форма...

Европската агенција за лекови (ЕМА) го препорача експерименталниот лек на компанијата „Мерк“ да се дава во првите пет дена од почетокот на симптомите на...

Д-р Олумчев: Додека граѓаните не сфатат дека се одговорни за своето...

Со новите предлог-мерки на Комисијата за заразни болести намерата беше да се поттикне процесот на вакцинација кај граѓаните. Меѓутоа, во Македонија и општо на Балканот,...