17.8 C
Skopje
16.9.2021 - 10:17

Ознака: Ковид – 19

Дејан Трајковски: Битола го доживеа пикот на пандемијата на 27 август

Судејќи според седумдневната подвижна средина на дневниот број на нови случаи, врвот на заразувањето во Битола бил околу 27 август. Последниве два дена стагнира...

Заев: Растот на БДП од 13,1 oтсто, економијата е стабилна

Премиерот Зоран Заев со воведно обраќање ја отвори Првата годишна конференција „Економско заздравување и раст по ковид-19“ во рамки на Економскиот и финансиски форум. Заев...

Во изолација по протокол или по процена

ПРОТИВ ПАНДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 СО РАЗЛИЧНИ МЕТОДИ Сите позитивни граѓани со симптоми добиваат решенија за изолација од 20 дена, додека, пак, позитивните без симптоми треба...

Северна Кореја одби три милиони вакцини, ќе се бори против пандемијата...

Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, им нареди на властите во земјата да воведат построга кампања во борбата против пандемијата, додека истовремено одби три...

Одделение од „Љубен Лапе“ во изолација поради ученик позитивен на коронавирус

Цела парлалека од осмо одделение во основното училиште „Љубен Лапе“ во скопската општина Аеродром од денеска е во изолација, поради ученик кој добил позитивен...

Регистрирани 760 нови случаи на ковид-19, починаа 23 лица

Во последните 24 часа се направени 5.724 тестирања, а регистрирани се 760 нови случаи на ковид-19: Скопје – 325, Куманово – 65, Тетово –...

Потребна е универзална вакцина што ќе се бори против новите видови...

Пандемијата не стивнува наспроти неверојатната брзина на развојот на вакцините, додека појавата на нови варијанти на ковид-19 претставува сериозна закана за успехот на процесот...

За црните бројки е одговорна и ЕУ

ПАНДЕМИЈАТА ГО РАЗОБЛИЧИ МОРАЛОТ НА УНИЈАТА Од избувнувањето на пандемијата на ковид-19, Унијата манифестира дволична и непринципиелна политика кон Македонија, слично како со нашата евроинтеграција....

Нови 906 заболени и 26 починати од ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 6.006 тестирања, а регистрирани се 906 нови случаи на ковид-19. Починати севкупно 26...

Зелениот картон станува задолжителен за користење на јавниот превоз во Италија

Во Италија, од денеска, здравствениот зелен картон е задолжителен за луѓето што патуваат со брз воз, авион, траект и меѓурегионален автобус. Зелениот картон е дигитален...