Ознака: Ковид – 19

Омикрон во Холандија регистриран пред да пристигнат заразените патници од Јужна...

Омикрон-варијантата на коронавирусот е откриена во Холандија пред пристигнувањето на летовите од Јужна Африка минатата недела, соопштија холандските здравствени власти. Најмалку 14 лица позитивни на...

Грција со казна од 100 евра за невакцинираните

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години како и постарите кои не ја примиле ниту...

Владата ќе расправа за нови мерки за ковид-19

Владата на РМ на денешната седница треба да одлучува за новата предложена мерка за финансиска стимулација на матичните лекари, доколку бројот на нивните вакцинирани пациенти...

Срѓан Ѓоковиќ: Новак би сакал да биде во Мелбурн, но веројатно...

Се навестува Австралија опен без шампионот Срѓан Ѓоковиќ, таткото на првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ, навести дека неговиот син веројатно нема да настапи на претстојното...

Што значи појавата на омикрон-сојот за вакцинираните?

Заштитата добиена од две дози во комбинација со имунитетот од прележан делта-сој, нуди силна заштита против новооткриената омикрон-варијанта, велат експертите Новопојавениот сој омикрон поттикна шпекулации...

Д-р Мери Киријас: Рано е за прогнози за брзината на ширење...

Според досегашните искуства со варијантите на САРС-КоВ-2, вакцините сѐ уште нудат висок степен на заштита од хоспитализација и смртен исход, и би се очекувало...

Ќе остане ли делта сојот последната опасна супер-варијанта на коронавирусот?

Во втората половина на 2020 година, епидемиолозите почнаа да забележуваат  загрижувачки феномен познат како вирусна рекомбинација, во која различни варијанти на ковид-19 разменуваа и...

Владата размислува за стимулации и рестрикции за да се зголеми бројот...

Владата на денешната редовна 121 седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести за интензивирање на вакцинацијата. -...

Португалија воведува рестриктивни мерки и за вакцинираните

Пoртугалија, една од земјите со највисок процент на вакцинирани жители, повторно воведува некои ограничувања за да го спречи порастот на инфекциите со Ковид-19. Властите наведоа...

Новооткриена варијанта на коронавирусот ги загрижува научниците

Научниците предупредуваат дека почнува да се шири нов вид на ковид-19 со голем број мутации кои би можеле да ја пробијат стекнатата заштита добиена...