11.8 C
Skopje
25.9.2021 - 9:12

Ознака: Ковид – 19

Ангела Меркел излегува од карантин

После две недели карантин во нејзиниот дом, германската канцеларка Ангела Меркел се враќа во нормала. Одлуката уследи по три негативни теста, а владиниот портпарол...

Двојна казна за дела направени за време на епидемијата во Данска

Мнозинството дански политички партии поддржаа закон за двојна казна за криминалците кои ја искористуваат епидемијата на вирусот ковид-19 за лична корист, пренесува весникот „БТ“. На...

Европол: Криминалците се приспособуваат и ја користат појавата на пандемијата

Европската полиција Европол објави извештај во кој се тврди дека криминалците се приспособуваат на новонастанатата ситуација и ја користат појавата на новиот вирус ковид-19...

Советот за безбедност на ОН првпат ќе расправа за пандемијата на...

Девет од 15 нации во Советот за безбедност на ОН побараа состанок преку интернет за да разговараат за влијанието на пандемијата на коронавирусот ковид-19...

Во Европа има недостиг од резерви на крв, какви се...

Дали резервите на крв, кои се неопходни во функционирањето на здравствениот систем во земјата, е можно да се намалат, како нусефект од пандемијата на...

Нови 26 лица сместени во хотелот „Молика“

Во хотелот „Молика“ на Пелистер од синоќа се сместени уште 26 лица, со што капацитетот е исполнет во целост. Во хотелот на Пелистер синоќа...

Коронавирусот ја урна мафијата на колена

Со оглед на тоа што полицијата во Италија ги контролира почитувањето на карантинот и забраната за движење на луѓето поради пандемијата, на италијанската мафија...

Информациското фијаско за пандемијата го тера светот на неразумни одлуки

Ковид-19 е пандемија што се случува еднаш во столетието. Но, исто така претставува невидено фијаско. Во време на лажни вести, потребни се веродостојни информации...

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и родилките, и за лицата...

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка поддршка за трудниците и...

Србија ја заостри забраната за движење

Србија воведе забрана за движење од сабота во 13 часот до понеделник во 5 часот, соопшти синоќа претседателот Александар Вучиќ. Од вчера вечерта е забрането...