3.8 C
Skopje
5.12.2021 - 21:39

Ознака: Ковид – 19

Срѓан Ѓоковиќ: Новак би сакал да биде во Мелбурн, но веројатно...

Се навестува Австралија опен без шампионот Срѓан Ѓоковиќ, таткото на првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ, навести дека неговиот син веројатно нема да настапи на претстојното...

Што значи појавата на омикрон-сојот за вакцинираните?

Заштитата добиена од две дози во комбинација со имунитетот од прележан делта-сој, нуди силна заштита против новооткриената омикрон-варијанта, велат експертите Новопојавениот сој омикрон поттикна шпекулации...

Д-р Мери Киријас: Рано е за прогнози за брзината на ширење...

Според досегашните искуства со варијантите на САРС-КоВ-2, вакцините сѐ уште нудат висок степен на заштита од хоспитализација и смртен исход, и би се очекувало...

Ќе остане ли делта сојот последната опасна супер-варијанта на коронавирусот?

Во втората половина на 2020 година, епидемиолозите почнаа да забележуваат  загрижувачки феномен познат како вирусна рекомбинација, во која различни варијанти на ковид-19 разменуваа и...

Владата размислува за стимулации и рестрикции за да се зголеми бројот...

Владата на денешната редовна 121 седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести за интензивирање на вакцинацијата. -...

Португалија воведува рестриктивни мерки и за вакцинираните

Пoртугалија, една од земјите со највисок процент на вакцинирани жители, повторно воведува некои ограничувања за да го спречи порастот на инфекциите со Ковид-19. Властите наведоа...

Новооткриена варијанта на коронавирусот ги загрижува научниците

Научниците предупредуваат дека почнува да се шири нов вид на ковид-19 со голем број мутации кои би можеле да ја пробијат стекнатата заштита добиена...

EK предлага ковид-сертификатите да не важат подолго од девет месеци

Европската комисија денеска предложи дигиталните ковид-сертификати да важат девет месеци по добивањето на препорачаните дози на вакцината против ковид-19. Комисијата го претстави предлогот за препораки...

Регистрирани 473 нови случаи на ковид-19, починаа 18 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на ковид-19: Скопје – 246,...

Реинфекции од ковид-19 – кои се причините и како се случуваат?

Од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) информираат дека во изминатата недела, односно од 15 до 21 ноември, 49 граѓани по вторпат се заразиле од...