Ознака: Ковид – 19

Гласале 723 лица заболени од ковид-19 и во самоизолација

Државната изборна комисија информираше дека вкупно 723 лица заболени од ковид-19 и во самоизолација денеска го искористиле правото на глас.   Како што информираше претседателот на...

Македонија да се вклучи кон кон глобалната набавка на идната вакцина...

Владата на седница ја разгледа и усвои Информација за можноста земјата да се приклучи кон глобалната набавка на вакцини за ковид-19, преку COVAX-механизмот за...

Се укина забраната во кафулиња и ресторани на една маса да...

Владата денеска донесе и измени и дополнувања на протоколите за работа на кафулињата и на угостителските објекти за исхрана. Со одлуката, укинато е ограничувањето за...

Задолжително е туширање пред влегување во базен

На денешната владина седница беше усвоен протоколот за работата на базените. Протоколот за работа на базените во тек на пандемија со ковид-19, покрај почитувањето на...

Во Србија ќе се предложи задолжително носење маски во затворен простор

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, најави дека ќе предложи задолжително носење маски во затворен простор. Ова ќе се однесува на цела Србија, без оглед дали...

Протоколот за плажите – Растојание помеѓу лежалките и при престој во...

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Согласно Протоколот, покрај задолжителното почитување на основните превентивни мерки за...

Премиерот на БиХ позитивен на коронавирус

Премиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина, Фадил Новалиќ, е позитивен на коронавирус. Тој ги почувствувал првите симптоми на неодамнешниот мировен марш по повод одбележувањето на...

Во Битола гласаа 19 лица во самоизолација

Согласно препораките на ДИК со комплетна заштитна опрема членовите од посебниот избирачки одбор од ОИК Битола тргнаа во домовите на болните од ковид-19 и...

Нема пораст на процентот на хоспитализирани пациенти со ковид-19

Нема пораст на процентот на хоспитализирани пациенти со ковид-19 во земјата. Како што истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче, на утринскиот состанок со Комисијата...

До 15 часот гласале 340 лица заразени со коронавирус или во...

До 15 часот гласале 340 лица со ковид-19 или во самоизолација. Државната изборна комисија соопшти дека досега гласањето се одвива без проблеми. За денешното гласање се...