Ознака: Ковид – 19

Словенија ги ублажува мерките против коронавирус, Италија тоа ќе го стори...

Јавните собири, митинзи и настани во Словенија ќе бидат дозволени од понеделник, 19 април, но на нив ќе може да учествуваат најмногу 100 лица. Одлуката...

Во Велика Британија се појави индиска мутација на коронавирус

Во Велика Британија, се откриени нови случаи на заразени со ковид-19 и тоа како што велат научниците со потенцијално нова загрижувачка мутација, која за...

Во Србија 2.971 нов случај на коронавирус

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 2.971 случај на коронавирус, а 35 лица починаа. Направени се 14.565 тестови. Досега во Србија се регистрирани 654.870...

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024 пациенти, соопшти Министерството за...

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 се безбедни

Водечкиот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи, потврди дека вакцините против ковид-19 одобрени во САД се безбедни. Неговата изјава доаѓа откако регулаторите на САД...

Бразилскиот сој мутира и има потенцијал да стане уште поопасен

Бразилскиот вид на коронавирусот П.1, што е причина за порастот на смртни случаи со ковид-19 во оваа земја, мутира на начин што ќе му...

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна. Смолвуд за РТС изјави дека...

Регистрирани 949 нови случаи на ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 357, Битола – 85, Куманово –...

Сомнежите за појавата на бразилскиот сој во Србија го загрижија регионот

Бразилскиот сој на короронавирусот сѐ уште не е регистриран во Србија, соопштија тамошните здравствени власти откако вчера се појавија сомнежи дека мутацијата е забележана...

Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ се најде во слична ситуација како...

Вакцинацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ беше привремено стопирана во САД поради згрутчување на крвта кај шест лица. Добрата вест дека вакцината на...