Ознака: ковид-центар

Пуштен во употреба модуларниот ковид-центар во гостиварската болница

Во гостиварската болница денеска е пуштен во употреба модуларниот ковид-центар. По тој повод, министерот за здравство, Венко Филипче, истакна дека ова е модел којшто...

Први ќе се вакцинираат здравствените работници од Инфективната клиника

Министерството за здравство ја информира јавноста дека в среда во модуларната болница на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби ќе започне вакцинирање на...

Пациент се фрлил од прозорец од ковид-центарот на „8 Септември“

Пациент кој се лекувал на интензивна нега во градската болница „8 Септември“, а кој бил и под психијатриска опсервација, утрово се самоубил скокајќи од...

Привршува изградбата на ковид-центарот во Битола

Во деновите кога во Битола опаѓа бројот на позитивни лица на ковид-19 и кога бројот на хоспитализираните лица во Инфективното одделение во Клиничката болница...

Модуларниот ковид-центар во Кичево предаден во употреба

Ветувањата дека кичевската болница меѓу првите ќе добие модуларен ковид-центар во целост се остварија. Така денес во кругот на Општата болница беше предаден во...

Во ковид-центрите во Скопје се лекуваат вкупно 360 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 17 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, информираат од Министерството за здравство. Вкупно 360 лица...

„Комуналец“ и „Нискоградба“ донираа за модуларниот ковид-центар во Битола

Покрај општината Битола, која донираше околу 40.000 евра за изградба на модуларниот ковид-центар, кој се гради наспроти инфективното одделение кај Клиничката болница во Битола,...

Интензивно се гради модуларната болница во Битола

Во Битола, наспроти инфективното одделение на Клиничката болница, интензино се работи на изградба на модуларниот ковид-центар. Денеска градежните екипи од Струга работеа на поставување...

Одделението за физикална медицина во Битола стана ковид одделение

Поради драстично зголемениот број на позитивни лица со ковид-19, кои го наполнија инфективното одделение, од денеска пациентите што на Клиничката болница се лекуваат од...

Ротари Клуб Широк Сокак донираше опрема за ковид-центарот во Битола

Ротари клубот Битола Широк Сокак денеска ја реализираше најголемата донација во своето 12-годишно постоење. Во ковид центарот на Клиничка болница Битола беше предадена во...