15.8 C
Skopje
29.9.2021 - 4:32

Ознака: ковид-тест

Отказ за вработените во училиштата во Словенија доколку одбијат ковид-тестирање

На вработените во училиштата во Словенија им се заканува отказ доколку одбијат да направат ковид-тест. Според медиумите, во таа земја за една недела започнува новата...

Сорос и Гејтс ќе ја преземат фирмата за брзи ковид-тестови

Конзорциум на инвеститори, предводен од Фондот за економски развој на Џорџ Сорос (СЕДФ) и Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, ќе финансира купување на британската...

Пожелно е да се побрза за добивање на вредната алка

Ексклузивно за „Нова Македонија“ од Букурешт Навивачите во Букурешт чекаат и по половина час пред пунктовите за тестирање за ковид-19, така што, им се препорачува...

Навивачите трпеливо чекаа за ковид-тест пред да заминат за Букурешт

Утрово, голема редица навивачи чекаше да направи ковид-тест на Меѓународниот аеродром Скопје пред да отпатуваат и да ја дадат поддршката за македонската  фудбалска репрезентација...

Членките на ЕУ се согласија за меѓусебно признавање на тестовите за...

Земјите-членки на ЕУ се согласија за зајакнување на употребата на брзи антиген-тестови и за меѓусебно признавање на резултатите од тестот на ковид-19, објави Советот...

Словенија започнува со масовно тестирање

Словенија започнува со доброволно масовно тестирање на коронавирус во 13 градови, пренесе агенцијата СТА. Во Љубљана, масовното тестирање денеска ќе се спроведе на Конгресниот плоштад,...

Хрватска почнува со масовно тестирање со брзи тестови

Денес во Загреб започнува масовно антигенско тестирање за коронавирус, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се тестираат околу 50.000 луѓе што...

Стравот од пандемијата речиси тројно го зголеми интересот за тестирање во...

Во лабораторијата за ковид-тестови на Центарот за јавно здравје во Битола речиси тројно е зголемен бројот на лицата кои бараат да бидат тестирани. Во...