36.8 C
Skopje
4.8.2021 - 15:26

Ознака: ковид-пасош

ЕУ почна да ги воведува ковид-пасошите

На 1 јуни ЕУ почна систем за верификација на дигитални ковид-сертификати кои ќе се користат при патување во рамките на ЕУ. Од друга страна,...

Хрватска почна да издава ковид-пасоши

Хрватска од денеска почнува да издава т.н. ковид-пасоши. Одлуката за започнување со издавање на дигитални сертификати, попознати во јавноста како ковид-пасоши, Владата ја донесе вчера. Овој...

Српските граѓани можат да добијат ковид-пасош

Од денес граѓаните на Србија имаат пристап до т.н. ковид-пасош, односно дигитален зелен сертификат-потврда за вакцинација против коронавирусот и резултатите од разни тестови на...

Во Хрватска ќе се издаваат ковид-пасоши од 1 јуни

Хрватскиот министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ денеска на прес-конференција на Главниот штаб зборуваше за дигиталните зелени сертификати, т.н. ковид-пасоши. - Тоа не се пасоши,...

„Зелените пасоши“ во Австрија ќе бидат дигитални и аналогни

Австриската влада ги договори правилата за таканаречениот „Зелен пасош“, сертификат што ќе им овозможи на вакцинираните, на оние што прележале коронавирус и на негативно...

Европскиот парламент бара ковид-сертификатот да биде гаранција за слободно движење

Европратениците денес објавија дека потврдите за ковид-19, чија цел е да го олеснат патувањето низ Европската Унија, треба да бидат доволни за да се...

Вакцинираните од следната недела ќе добиваат потврда која служи како ковид-пасош

Од следната недела ќе почне издавањето на потврдата за вакцинирање која се уште нема официјален статус на ковид-пасош, но ќе служи како документ за...

Ковид-пасошите ќе се користат до крајот на пандемијата

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата, а авиокомпаниите ќе можат да ги бараат при закажување...

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните...

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите вакцини против ковид-19, а...

Данска воведе „ковид-пасоши“ за внатрешна употреба

Oд денеска Данска почнува со користење на „ковид-пасоши“ за внатрешна употреба. Целта, како што се наведува, е да им се помогне на несуштинските компании повторно...