Ознака: ковид-пасоши

Европскиот парламент изгласа воведување на дигитални сертификати од 1 јули

Европскиот парламент денес го поддржа воведувањето на дигитален сертификат на ЕУ за да се олесни патувањето во ЕУ и да се придонесе за закрепнување...

Бугарија, Грција, Хрватска воведуваат дигитален ковид-пасош

Европската Унија од денеска воведе систем за проверка на дигиталните пасоши за ковид-19 што ќе се користат за патувања во рамките на ЕУ и...

Без договор околу дигиталните „ковид-пасоши“

ПРОПАДНА УШТЕ ЕДЕН КРУГ ПРЕГОВОРИ ВО БРИСЕЛ Документот би требало да потврди дека лицето што неодамна оздравело од ковид-19 има негативен тест или дека примило...

Хрватска и 12 држави се согласија за ковид-пасоши

Хрватска и дванаесет членки на Европската Унија постигнаа договор за критериумите за издавање т.н. ковид-пасоши, што ќе го олесни протокот на туристи за време...

Вакцинирани туристи и борбени авиони – темели на медитеранското сојузништво

Вакцинираните израелски туристи веќе можат да уживаат на грчките плажи благодарение на договорот помеѓу Атина и Тел Авив за признавањето на дигиталните зелени карти,...

Вакцини против коронавирус и ковид-пасоши се продаваат на „Дарк веб“

Вакцини против коронавирус, ковид-пасоши и лажни негативни тестови се продаваат преку „дарк веб“. Доза од вакцините на „Астра Зенека“, „Спутник“, „Синофарм“ и „Џонсон и Џонсон“...

Вучиќ ќе прими кинеска вакцина и покрај најавите дека ковид-пасоши следуваат...

Во своето обраќање до српската јавност од Бахреин, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги коментираше последните соопштенија што пристигнуваат од Европската унија, во врска со, како...

Европските ковид-пасоши ќе важат само за лица што примиле вакцина одобрена...

Предлогот за воведување на таканаречени „ковид-пасоши“ за слободно патување во рамките на Европската унија, што ќе биде предложено на 17 март, ќе важи само...

СЗО не ги препорачува ковид – пасошите

Висок официјален претставник на Светската здравствена организација рече дека таканаречените ковид – пасоши не треба да се користат за меѓународни патувања поради бројни проблеми,...

Израел веќе ужива во придобивките од „зелените карти“ за ковид-19

Додека европските земји сè уште дискутираат дали да се воведат сертификати на оние кои примиле ковид-вакцина или го прележале коронавирусот, со што би им...