Ознака: ковид-мерки

Сали: Сè уште не сме подготвени за укинување на ковид-мерките

Сè уште не сме подготвени за целосно укинување на мерките кои се воведоа како резултат на пандемијата со ковид-19. Првиот човекот на здравството во...

Противниците на мерките во Австрија ги повикаа граѓаните на ковид-забава на...

Противниците на епидемиолошките мерки во Австрија ги канат граѓаните на протестна забава на новогодишната ноќ. Бидејќи сегашните епидемиолошки мерки ја спречуваат корона-забавата, бидејќи работното време...

Угостител од Боговиње ги прекршил ковид-мерките

Полицијата во Тетово поднесе кривична пријава против А.А(31) од Боговиње и правно лице – угостителски објект од с.Горно Седларце, поради постоење основи на сомнение...

Швајцарија воведува 2Г мерки

Швајцарија од понеделник ќе ги заостри анти-ковид мерките во обид да го спречи петтиот бран на пандемијата и да го спречи ширењето на ковид-варијантата...

Во Грција нападнале директор на училиште поради ковид-мерки

Единаесет лица се уапсени на северот на Грција, а се сомничат дека поради примена на ковид-мерки нападнале директор на училиште. Осомничените се членови на група,...

Апсења и инциденти на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер...

Во центарот на Виена денеска се одржaa бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици беа затворени за сообраќај. Според...

Москва воведува строги ковид-мерки

Русија во главниот град Москва воведува ограничувачки мерки со цел да спречи ширење на Ковид-19. Градоначалникот на Москва најави дека следната недела повторно ќе се...

Превенцијата е мајка на јавното здравје – кои се новите ковид-мерки?

Граѓаните од вчера задолжително треба да носат респираторна маска, хируршка маска за еднократна употреба, текстилна маска за повеќекратна употреба, свилена марама или шал, памучна...