Ознака: Ковачевски

Не постои опасност за асимилација и бугаризација, тврди премиерот Ковачевски, Владата...

Не постои никаква опасност за асимилација и бугаризација, македонскиот народ никогаш не бил асимилиран и сите кои живееме тука знаеме кои сме и кои...

Ни треба опозиција што ќе се надмине себеси и што ќе...

Ни треба опозиција што ќе се надмине себеси, опозиција што ќе зборува за тоа на кој начин побрзо ќе се одвиваат процесите кон ЕУ....

Ковачевски: Референдумот ќе значи само враќање назад

Ние сме се изјасниле дека сакаме независна македонска држава која што ќе стане членка на Европската унија. Ако го погледнете и Уставот и нашето уредување...

Ковачевски од Крушево: Имаме обврска да јуришаме кон европската иднина

Илинденците и асномците со оружје јуришале кон иднината за којашто верувале. Тоа е сегашноста што ја живееме ние денес, слободна и независна македонска држава....

Санчез: Можете да сметате на поддршката од Шпанија за членство во...

Северна Македонија е во Европа, како географски, така и историски и сега сте еден чекор поблиску до вашата посакувана цел. Можете да сметате на...

За Ковачевски барањето за референдум е нерелевантво, за ВМРО-ДПМНЕ бегањето од...

Референдумот што го бара Христијан Мицкоски е само за внатрешна партиска и политичка употреба во ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи е против зачленување во ЕУ и тоа...

Ковачевски: Ќе се бара оптимална цена за тестовите за ковид-19

Во разговори со претставници на јавното здравство и на приватните здравствени установи треба да се бара начин за формирање на оптимална цена на тестовите...

Ковачевски: Идејата за референдум е за внатрешно-партиска употреба на ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека прашањето за референдум што го отвора опозицијата е само за нивна внатрешно-партиска употреба и оти политиката која ја водат...

Следуваат најголемите системски реформи во јавните финансии во изминатите две децении,...

Најголемите реформи во јавните финансии во изминатите две децении, на кои ќе се гради систем којшто ќе продуцира повисоки стапки на економски раст и...

Ковачевски: Ние сме подготвени за ЕУ, време е да бидеме...

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски вечерва организираше прием по повод отпочнување на преговорите на Република Македонија со Европската Унија. На средбата на која беше присутен...