18.8 C
Skopje
12.6.2021 - 22:53

Ознака: ковакс

Обезбедени речиси 2,4 милијарди долари за вакцини за сиромашните земји

Државите и приватните донатори вчера собраа близу 2,4 милијарди американски долари за програмата за поделба на вакцини „Ковакс“, обидувајќи се со ова да ги...

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини против ковид-19 до средината...

Вархељи: ЕУ прави напори за обезбедување дополнителни вакцини за Западен Балкан

На иницијатива на комесарот за проширување и соседска политика на Европската комисија, Оливер Вархељи, попладнево заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров,...

БиХ следната недела ќе добие вакцини од програмата „Ковакс“

Првата достава на вакцини од програмата „Ковакс“ во Босна и Херцеговина ќе пристигне на 24 март, соопшти Министерството за цивилни работи на БиХ. Официјално е...

„Ковакс“ утре ќе ја објави листата за дистрибуција на вакцините против...

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејезус на денешната прес-конференција рече дека „Ковакс“ утре ќе објави список за дистрибуција на вакцини по...

Владата даде дозвола за набавка на вакцини преку „Ковакс“

Владата даде дозвола за Договорот за набавка на одобрената вакцина против ковид-19 преку механизмот „Ковакс“, информираат од владиниот кабинет по 46-та владина седница. Образложуваат...

Македонија очекува 103.200 вакцини преку „Ковакс“

Македонија ќе добие 103.200 вакцини против ковид-19 преку системот „Ковакс“, во рамките на кој е планирана испорака на 337,2 милиони дози вакцини во земјите...

„Ковакс“ ќе испорача 1,8 милијарда вакцини за посиромашните земји

Системот за дистрибуција на вакцини „Ковакс“ планира да испорача 1,8 милијарда дози на посиромашните земји оваа година и очекува побогатите земји да ги исполнат...

Кина ја поддржа светската иницијатива за вакцинација

Кинеското Министерство за надворешни работи објави дека земјата и официјално се приклучила на глобалната иницијатива за вакцинација позната како Ковакс, со што стана најголемата...