Ознака: коалиција

Либералните демократи во Британија формираа коалиција против брегзит

Либерално-демократската партија, Зелените и влијателната партија од Велс, Плејд Кумру, на еден месец пред изборите во Велика Британија, формираа коалиција која ќе се залага...

Во ерата на демократски ќор-сокак изборите не даваат резултати

Фајненшел тајмс Во целиот свет радикализацијата го отежнува градењето коалиции и консензус Автор: Гидеон Рахман Шпанија на 10 ноември по четврти пат ќе одржи избори во последниве...

Одобрена колицијата меѓу демократите и Движење 5 ѕвезди

Членовите на италијанската партија Движење 5 ѕвезди денес ја поддржаа предложената коалиција со опозициската Демократска партија, отворајќи го патот за формирање на новата влада...

Харадинај и Ахмети формираат предизборна коалиција

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), премиерот во оставка Рамуш Харадинај, и претседателот на Социјалдемократската партија на Косово (ПСД), градоначалникот на Приштина,...

САД формираат воена коалиција против Иран и Јемен

Планот, кој е финализиран во изминатите денови, предвидува САД да обезбедат командни бродови и разузнавачки операции за воената коалиција во водите во близината на...

Влада на Косово по лидерската средба: Коалицијата е функционална и стабилна

Владата на Косово, по вечерашната вонредна средба на лидерите на четирите партии од владејачката коалиција, објави соопштение во кое тврди дека „коалицијата е функционална...

Ципрас и Каменос решаваат за судбината на нивната коалиција

Коалиционите партнери во грчката влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос денеска, во 10.30 часот по локално време ќе одржат средба, во премиерската палата, на...

Утре најавена средба на Ципрас и Каменос

Коалиционите партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос утре во 10.30 часот по локално време ќе одржат средба, објавија грчките медиуми, повикувајќи...

Вашингтон ќе ја запре поддршката за саудиската коалиција во Јемен?

Американскиот Сенат ќе преземе мерки за повлекување на американската поддршка за саудиската коалиција што се бори во Јемен, нанесувајќи ѝ удар на политиката на...

„Државниот удар“ го зацврсти владеењето на Ѓукановиќ

Во октомври 2016 година опозицијата бараше повторување на парламентарните избори и расветлување на аферата „државен удар“, но таа не успеа да се наметне како...