Ознака: коалиција

Николоски: За жал Македонија доби коалиција на лагата

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“, Александар Николоски денеска се обрати на собраниската седница. Николоски пред своето излагања посака на Собранието...

СДСМ и ДУИ постигнаа договор за коалиција, владата ќе ја предводи...

СДСМ и ДУИ постигнаа договор за коалицирање, со цел создавање на парламентарно мнозинство за распределба на одговорности, со полн мандат кое во наредните четири...

Aлијанса и Алтернатива: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата Алијанса за Албанците – Алтернатива на прес-конференција рекоа дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев околку евентуалното коалицирање. Се одржале неколку...

Заев: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел...

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на Фејсбук лидерот на СДСМ, Зоран...

ПОДЕМ во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за изборите

Членовите на централниот одбор на Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ, ја усвоија програмата за работа на Партијата на обединети демократи на...

ЛДП на изборите ќе коалицира со СДСМ

Членовите на Централниот одобор на ЛДП одлучија на престојните избори да коалицираат со старо-новиот партнер СДСМ, потврди претседателот на Либерално-демократска партија, Горан Милевски. - На...

Коалицијата СДСМ-Беса претендира да освои најмногу мандати во шестата изборна единица

Со чесна и одговорна понуда победничката коалиција СДСМ-Беса претендира да освои најмногу мандати во 6-та изборна единица која е генерално мерило за легитимитетот пренесен...

ГДУ и Движењето на слободни граѓани ја објавија коалицијата за претстојните...

Граѓанско Демократската Унија заедно со Движењето на слободни граѓани dенеска во хотел „Хилтон“ ја објави својата коалиција за претстојните парламентарни избори. - Ние од Граѓанско...

Мицкоски: Предизборно мали се шансите за коалицирање со албанска партија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека предизборно се мали шансите за колицирање со политичка партија од албанскиот блок,...

Алијансата за Албанците во коалиција со Алтернатива на изборите

Зијадин Села, лидерот на Алијансата за Албанците, денеска изјави дека на предвремените парламентарни избори закажани за 12 април ќе настапат заедно со Алтернатива. Тој...