9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 5:45

Ознака: коалиција

ЛДП и ДОМ договорија коалиција: Стануваме трета политичка сила

Договор за заеднички настап на локалните избори потпишаа Горан Милевски и Маја Морачанин, претседателите на ЛДП и ДОМ формирајќи го Движењето Одлучно за промени. „Коалицијата...

Мицкоски: Направивме историски чекор со Алијанса и Алтернатива, коалицијата ќе ги...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, при посетата во Берово, одговарајќи на новинарско прашање за соработката со Алијанса за Албанците и Алтернатива истакна дека тоа...

ДОМ на локалните избори ќе настапи во коалиција со граѓански активисти

Зелената партија ДОМ на денешната седница на Централниот одбор донесе одлука на претстојните локални избори партијата да настапи во граѓанска коалиција со партии од...

Русија не е вистинскиот клуч да се сопре подемот на Кина

Западот без јасна визија за геополитичката превласт во светот За Западот би било попаметно да ги остави Русија и Кина да сфатат колку се всушност...

Евроскептицизмот и национализмот во коалиција

Контрадикторни, а во извесна мера и лицемерни, се потезите на претставниците на ЕУ и на меѓународната заедница по прашањето за етнонационализмот. Имено, колку што...

Кузеска: Рано е да се зборува за коалиции за локалните избори

Во овој момент уште е рано да се зборува за коалиции за локалните избори, рече портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, на новинарско прашање кога...

Нов премиер за нова коалиција во Бугарија

Бојко Борисов најави дека ќе го номинира за премиер Даниел Митов, поранешен министер за надворешни работи, во обидот да формира нова влада Премиерот на Бугарија,...

Коалиција за одржлива татковина и држава

Сите истражувања досега од изборни циклуси низ годините, па и со децении, покажуваат дека двете најголеми македонски партии освојувале најголем дел од гласовите, дури...

Борисов во коалиција со антикомунистите

За парламентарните избори во Бугарија, на 4 април, документи за учество доставиле 31 партија и осум коалиции, објави портпаролката на Централната изборна комисија, Тања...

Николоски: За жал Македонија доби коалиција на лагата

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“, Александар Николоски денеска се обрати на собраниската седница. Николоски пред своето излагања посака на Собранието...