29.8 C
Skopje
16.9.2021 - 17:23

Ознака: книжевност

Трагичната судбина на струшкиот доктор Сандре во Прага опишана во новата...

Трагичната судбина на струшкиот доктор Александар – Сандре Калајџиевски, се протега во отсечка од само 38 години. Роден во предилинденскиот период, во предилинденските и...

Книгата „Во градината има само љубов“ претставена во Велес

Во дворот на основното училиште „Васил Главинов“ во Велес, вчеравечер, во рамките на манифестацијата „Велешкото културно лето 2020“ се одржа промоција на поетската книга...

Излезе од печат пиесата на Миле Ѓоргиоски „Некоректен мртовец“

Tалентираниот афористичар роден во Кичево пред 62 години, Миле Ѓоргиоски, деновиве ја издаде својата 31-ва книга, комедија во 16 слики „Некоректен мртовец“, која покрај...

Расказот „Гладоморје“ е добитник на наградата „Живко Чинго“

Расказот „Гладоморје“ е добитник на наградата „Живко Чинго“ за годинава, што Општина Охрид ја доделува по повод одбележувањето на традиционалната културна манифестација „Вечер на...

Северна Кореја ја прифати магијата на Хари Потер

Северна Кореја ги прифати книгите за Хари Потер на Џоана Ролинг, 23 години откако е објавено првото дело. Северна Кореја е позната по строгата контрола...

Нова поетска книга на Ристо Лазаров

Во издание на ВиГ „Зеница“ излезе новата, триесет и трета по ред, поетска книга на Ристо Лазаров која уште со насловот „Трпки“ нѐ втурнува...

Отпечатен Зборник на трудови „Антевото дело – непресушен изворник на мислата...

„Меѓународна поетска манифестација „Анте Поповски - Антево перо“ Во време на големи турбуленции предизвикани со појавата на коронавирусот и депресивно-демотивирачките и ригорозни мерки за спречување...

„Во време на епидемија“ на Паоло Џордано наскоро и во издание...

Штотуку објавената и планетарно популарната книга на познатиот италијански писател Паоло Џордано „Во време на епидемија“, по италијанското издание, објавено пред три недели, пред неколку...

Израелскиот поет Амир Ор лауреат на „Струшките вечери на поезијата“

Добитник на главната награда „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“ за 2020 година е израелскиот поет, романописец и есеист Амир Ор, соопшти Управниот...

Состојбата во земјите од поранешниот СССР претставена во „Постсоветски меридијани“ на...

Преглед и анализа на актуелната општествено политичката, економска и меѓународно-безбедносна состојба во сите поранешни советски републики од нивното отцепување од некогашниот СССР до денес,...