Ознака: книжевност

Излезе од печат збирката поезија „Лачи искрини“ на д-р Михаил Левенски

Во издание на „Матица Македонска“ Во издание на „Матица Македонска“ излезе од печат поетска збирка – „Лачи искрини“, на д-р Михаил Левенски којашто ги содржи...

Почина британскиот писател на шпионски романи Џон ле Каре

По кратко боледување на 89-годиншна возраст почина Џон ле Каре, прославениот британски писател на шпионски романи, изјавил неговиот издавач Џони Гелер. Ле Каре напиша 25...

Распишан поетскиот конкурс „Антево слово“

Меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ („Il Parnaso – Concorso di Poesia – Premio Angelo La Vecchia“), во соработка со Здружението за развој на...

Мемоарите на Обама се продале во 887 илјади примероци во еден...

Поранешниот американски претседател Барак Обама е на добар пат да стане најпродаван автор на годината. Неговите мемоари насловени „Ветена земја“ соборуваат рекорди за издавачот...

Луиз Глик е добитничка на Нобеловата награда за литература

Шведската Академија во Стокхолм годинешната награда за литература ѝ ја додели на американската поетеса Луиз Глик. „Годинешната добитничка на Нобеловата награда за литература ја краси...

Промовиран романот „Шардоне и шпагети карбонара“ на Марта Димитров

Во рамките на шестото издание на фестивалот на европската литература „Книжевни ѕвезди“ кој годинава се одржува под слоганот „Букстар-20 в.с. ковид-19“, синоќа во Домот на...

Почина авторот на „Форест Гамп“

Американскиот писател и автор на романот „Форест Гамп“ Винстон Грум почина на 77-годишна возраст, изјави Карин Вилсон, градоначалничката на Ферхоуп, во американската сојузна држава...

Промоција на три книги во Бигорскиот манастир

В сабота на 19 септември во Бигорскиот манастир по повод 1000 години од ова наше световно и духовно светилиште, ќе се одржи Промоцијата на...

„Антево перо“ за стихозбирката „Потпис: Трепетлика“ од Ана Стојаноска

Комисијата за доделување на наградата „Антево перо“ за 2020 година, во состав проф. д-р Венко Андоновски (претседател), д-р Атина Цветаноска и Жорж Поповски, (членови),...

Најстариот поетски фестивал во светот ја продолжи традицијата во услови на...

Отворени 59-те Струшки вечери на поезијата Со читање на антологиската „Т’га за југ“ на македонски, албански, англиски и француски, синоќа во хотелот Дрим во Струга...