9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 8:56

Ознака: книжевност

Маркетингот е прилично нехуман кога се работи за книгите

Трет ден на „Букстар“ - тркалезна маса на тема „Превод/комуникација/разбирање“ Неколкумина од писателите гости, Марина Вујчиќ и Михаела Гашпар од Хрватска, Огнен Спахиќ од Црна...

Со сертификат до најновите книжевни изданија

Македонските читатели со сертификат за вакцинација или за прележан ковид-19, во изминатите седум дена имаа можност да дојдат до најновите книжевни изданија на 60...

Лидија Димковска е добитничка на наградата „Браќа Миладиновци“

Познатата македонска поетеса Лидија Димковска е добитничка на наградата „Браќа Миладиновци“ што се доделува од страна на Струшките вечери на поезијата за најдобра поетска...

Триесет и третата Поетска ноќ во Велестово посветена на поезијата на...

Триесет и третата Поетска ноќ во Велестово ќе се одржи до 20 до 22 август на повеќе локации во село Велестово и во Охрид. Ова...

„Безвременски“ – книги што важат за основа на целата книжевност

Во книжарниците на издавачкиот центар „Три“ пристигна најпознатата книга од Морис Леблан, која го означи почетокот на една нова несекојдневна едиција насловена „Безвременски“. - „Безвременски“...

Во општина Илинден ќе се реализира 22-ра литературна манифестација „Илинден 2021“

Традиционалната 22-ра литературна манифестација „Илинден 2021“ ќе се одржи утре и задутре во Домот на култура „Илинден“, во општина Илинден, во насока на промовирање...

Грижата за наследството на Блаже Конески е нашиот долг кон великанот

Заменик-министерот за образование и наука Арафат Шабани се обрати на меѓународната научна конференција Македонска книжевна архива: од ракопис до дигитална култура, со која Институтот...

Промоција на книгата „Глупости“ од Катерина Димитровска

Во мултимедијалниот простор „Кафе и филм Котур“ денеска со почеток во 17 часот ќе биде промовиран книгата „Глупости“ од Катерина Димитровска. - „Глупости“ е шашава психо-сликовница,...

Стихозбирката „Лилјаци“ на Ристо Лазаров објавена во Белград

По неодамнешното објавување во Скопје, стихозбирката „Лилјаци“ на македонскиот поет Ристо Лазаров, деновиве излезе од печат и во Белград. Издавач на книгата е угледниот...

Иван Антоновски е добитник на наградата „Антево слово“

Годишен лауреат на четвртиот меѓународен конкурс за поезија „Антево слово”, распишан од Меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ во соработка со здружението за развој...