Ознака: книги

„Македокс“ тргна на 10. патувачко кино околу Охридското и Преспанското Езеро

Екипата на „МакеДокс“ денеска тргна кон селото Радожда, струшко, каде ќе биде лоциран базниот камп, а оттаму ќе се упатува кон селата од двете...

Што читаат граѓаните на Македонија?

АНКЕТА Институтот за наука, алтернатива, култура и уметност од Скопје, во рамките на својата годишна програма, реализира истражувачки анкети од сферата на образованието, едукацијата, културата...

Промоција на книги на Стојчевски, Пренџова и на Марковски

Во „Салон 19:19“ на Културно-информативен центар - Скопје утре ќе се одржи промоција на книгите: „Болката на јаболкото“ од Санде Стојчевски, „Мини прирачник за...

Доделени наградите на Саемот на книгата

Во рамки на на годинашниот 31-ви Меѓународен саем на книгата во Скопјe, Здружението на издавачите и книжарите на Македонија традиционално ги додели наградите за...

Многу вредни книги биле одземени од сопствениците и однесени во Истанбул!

СПОРЕД ОСМАНЛИСКИОТ РЕГИСТАР ЗА СКОПЈЕ ОД 1896 ГОДИНА: Пишува: Блаже Миневски Во Османлиската Империја за секој вилает, санџак и каза се водел регистар со податоци за...

Негови пасии беа модата, книгите и мачката Шупет

Карл Лагерфелд, водечкиот дизајнер на модната куќа „Шанел“ во изминатите 30 години, почина вчера во 86-та година, објавија француските медиуми. Дизајнерот, кој во една...

Италијански ученици рециклираат и добиваат книги на подарок

Продавач на книги во јужна Италија дава бесплатни книги на учениците кои ќе му донесат пластично шише и лименка за рециклирање. Мишел Џентиле, кој...

Тажните книги во библиотеката во Валандово – повик до читателите

Најинтригантно дело од светската книжевност што 26 години останало скриено во библиотека е „Автобиографијата на Џакомо Казанова“, а никогаш непозајмен е епот „Одисеја“. Долго...

Промоција на „Најдобрата кинеска литература за деца“

Денеска во училиштето за кинески јазик „Ни Хао“ во Скопје ќе биде промовирана антологиската едиција од десет книги „Најдобрата кинеска литература за деца“, која...

Палави облачиња

Облачињата секогаш биле разиграни и весели. Го прескокнувале виножитото. Со Сонцето играле криенка, а тоа им се лутело,зашто не сакало да мижи! Најмногу сакале...