Ознака: книги

Промоција на книги на Стојчевски, Пренџова и на Марковски

Во „Салон 19:19“ на Културно-информативен центар - Скопје утре ќе се одржи промоција на книгите: „Болката на јаболкото“ од Санде Стојчевски, „Мини прирачник за...

Доделени наградите на Саемот на книгата

Во рамки на на годинашниот 31-ви Меѓународен саем на книгата во Скопјe, Здружението на издавачите и книжарите на Македонија традиционално ги додели наградите за...

Многу вредни книги биле одземени од сопствениците и однесени во Истанбул!

СПОРЕД ОСМАНЛИСКИОТ РЕГИСТАР ЗА СКОПЈЕ ОД 1896 ГОДИНА: Пишува: Блаже Миневски Во Османлиската Империја за секој вилает, санџак и каза се водел регистар со податоци за...

Негови пасии беа модата, книгите и мачката Шупет

Карл Лагерфелд, водечкиот дизајнер на модната куќа „Шанел“ во изминатите 30 години, почина вчера во 86-та година, објавија француските медиуми. Дизајнерот, кој во една...

Италијански ученици рециклираат и добиваат книги на подарок

Продавач на книги во јужна Италија дава бесплатни книги на учениците кои ќе му донесат пластично шише и лименка за рециклирање. Мишел Џентиле, кој...

Тажните книги во библиотеката во Валандово – повик до читателите

Најинтригантно дело од светската книжевност што 26 години останало скриено во библиотека е „Автобиографијата на Џакомо Казанова“, а никогаш непозајмен е епот „Одисеја“. Долго...

Промоција на „Најдобрата кинеска литература за деца“

Денеска во училиштето за кинески јазик „Ни Хао“ во Скопје ќе биде промовирана антологиската едиција од десет книги „Најдобрата кинеска литература за деца“, која...

Палави облачиња

Облачињата секогаш биле разиграни и весели. Го прескокнувале виножитото. Со Сонцето играле криенка, а тоа им се лутело,зашто не сакало да мижи! Најмногу сакале...

Богатство од стари и ретки книги во прилепската библиотека

Библиотеката „Борка Талески“ од Прилеп, како жариште на културата во општината, е една од ретките што поседуваат збирка од околу 1.000 наслови на стари...

„Оксиџен Фактори“ ги спојува љубовта кон растенијата и книгите

Имајќи голема љубов кон растенијата, по одреден период на работење во цвеќарници, Наталија Јовановска од Скопје сфатила дека е време своето хоби да го...