Ознака: книги

„Гугенхајм“ нуди повеќе од 200 уметнички книги бесплатно

Музејот „Гугенхајм“ во Њујорк нуди пристап до повеќе од 200 книги за уметнoст и изложбени каталози од своите архиви, и тоа бесплатно. Некои од...

Како исчезнуваат книги и имиња?

Откако ќе биде постигнат договор со Бугарите за заедничка историја и за Гоце Делчев, што друго ќе се поставува како дилема во новите книги?...

Лалиња и книги за здравствените работници по повод Националниот ден на...

Повеќе од 1.000 лалиња и голем број на книги од холандски автори преведени на македонски и албански јазик денеска беа подарени од холандскиот амбасадор...

Мистериозни торби со книги за читање во карантин

Додека независните книжарници се насочени кон продажбата преку интернет, некои продолжуваат да ги изненадуваат читателите нудејќи мистериозни торби со книги. За приближно од 15...

Слушаj книги во изолациjа!

Падемијата видно ги ограничи изворите на забава, но и она што телевизијата и интернетот ни го нудат, од филмови до серии, може бргу да...

Австралиска книжарница со велосипед доставува книги

Со оглед на тоа што повеќето продавници за непрехранбени производи се затворени, за да се спречи ширењето на коронавирусот, една австралиска книжарница одлучи да...

Европски награди за три македонски драми

Европската мрежа за современа драма и превод го соопшти изборот на најдобри современи драмски дела на европско ниво за 2020 година. Меѓу нив се...

Уста полна дренки

Во природата на човекот е ако душата не му е просветЛена (а не само просветена), да не му е баш најмило кога некој близок стекнува...

Поради коронавирусот, откажан Саемот на книги во Лондон

Лондонскиот саем на книги, еден од најголемите книжевни фестивали во Европа, е откажан поради ширење на коронавирусот - Безволно одлучивме сепак да го откажеме годинешниот...

Скандалот „Вајнстин“ е инспирација за книги, филмови и серии

Како резултат на скандалот, објавени се голем број книги, филмови и телевизиски проекти што го истражуваат развојот на приказната, како и целокупната култура на...

Watch Fate/stay night: Heaven's Feel - III. Spring Song Episode Full - Cam at AnimeFreak hunter x hunter animefreak

Akudama Drive Episode 12 at AnimeHeaven animeheaven dragon ball z