3.3 C
Skopje
10.12.2019 - 4:50

Ознака: книги

Книгите од детството ја обликуваат нашата психа

Читањето во детството коинцидира со еден период кога иднината ни изгледа ширум отворена. Она што сакаме да го воскреснеме преку книгите за деца не...

„Игра со именки“ и „Игра со глаголи“ од Оливија Георгиевска

Книгите за деца „Игра со именки“ и „Игра со глаголи“ од Оливија Георгиевска, со илустрации од Ивана Јовановска, беа промовирани неодамна во книжарницата „Литература.мк“...

Творештвото на македонските автори претставено пред турската читателска публика

Министерот за култура, Хусни Исмаили, кој деновиве престојува во работна посета на Истанбул, Турција, синоќа во Музејот на уметноста присуствуваше на настанот на кој...

Промоција на книги од Зимери и од Кадриу

Промоција на книгите „Стварно не знам каков наслов“ од Линдита Кадриу и „Мејлови“ од Арлинда Зимери и Линдита Кадриу ќе се одржи на 6...

Избрани дела во шест тома од Димитар Башевски

Издавачката куќа „Слово“ од Скопје го комплетира објавувањето на Избраните дела во шест тома од Димитар Башевски, автор на дваесетина книги проза и поезија,...

Донација на книги од Москва и предавање во Рускиот центар при...

Домот на руското зарубежје „А. Солженицин" од Москва ќе донира книги во Рускиот центар при УКИМ, утре во 12 часот, известува руската амбасада во...

„Три“ преведе неколку од стоте најдобри книги на 21 век

Секоја година во светот се објавуваат голем број книги. Некои од нив што ги читаме се еден вид поглавја од нашите животи, прераснуваат во...

Егзорцисти ги отстранија книгите за Хари Потер од католичко училиште

Пасторот од основното училиште „Св. Едвард“, во Нешвил, изјави дека „практичната магија“ во книгите на Џ.К. Роулинг носи ризик од привлекување лоши духови Приватно католичко...

Промоции на книги на Пере Ристески и на Зоран Милошески

Автори на издавачката куќа „ПНВ публикации“ летово беа претставени во Охрид, во рамките на манифестациите „Летни уметнички ноќи на улица Самоилова - Лунус“ и...

Алтернативните формати на книгите стануваат сѐ попопуларни

Блогот „Литераритач“ објави подолга листа на интересни факти поврзани со книгите, меѓу издвоените 20 е и јапонскиот збор „цундоку“, кој значи „да складирате читачки...