14.8 C
Skopje
19.6.2019 - 7:36

Ознака: книга

Хрватските политичари без смисла за хумор!

Хрватските политичари ретко го користат хуморот на своја сметка, а кога го употребуваат тоа го прават неуспешно Хрватските политичари ретко или слабо го користат хуморот...

Меѓународна награда за Филип Димкоски

Книгата поезија за деца „Заедно да растеме“ од Филип Димкоски, објавена годинава во „Академски печат“, ја доби меѓународната награда „Книжевно перо“ за најдобра збирка...

Излезе „Некои златни времиња“ од Васил Тоциновски

Неодамна од печат излезе новата поетска книга „Некои златни времиња“ од Васил Тоциновски, која претставува своевидно збогатување не само во авторовиот богат и жанровски...

Објавена нова книга од Ставре Џиков

Во издание на „Македонски печат“ деновиве излезе од печат новата книга „Македонија распетие и вознес“ на Ставре Џиков. Рецензенти на книгата се Митко Маџунков,...

Промоција на нова книга од Иван Шопов

Во Младинскиот културен центар, вечерва, во 20 часот ќе почне промоцијата на книгата „Хрониките на Арслан Новинарски“ од Иван Шопов, во издание на „Темплум“....

„Сапиенс – кратка историја на човечкиот род“

Издавачкиoт центар „Три“ го објави македонскиот превод на книгата за создавањето и еволуцијата на човештвото, „Сапиенс - кратка историја на човечкиот род“ од Јувал...

Претставена српската верзија на „Првата љубов голема, а ние мали“ на...

Во рамките на неодамнешниот 63-ти Меѓународен саем на книгата во Белград, се одржа промоција на поетската книга за тинејџери „Првата љубов голема, а ние...

Сведоштво за сегашноста, но и за иднината

ПРОМОВИРАНА КНИГАТА „МАКЕДОНИЈА ВО РИНГОТ“ ОД АЛЕКСАНДАР ДИМКОВСКИ Книгата насловена „Македонија во рингот“, чиј автор е главниот и одговорен уредник на весникот „Нова Македонија“, Александар...

Промовирана книгата „Македонија во рингот“ на Димковски

Во просториите на Клубот на љубители на книгата при „ЗП Солидарност – Аеродром“, разгранок Аеродром, синоќа беше промовирана книгата „Македонија во рингот“ на новинарот...

Македонски писатели на 63-от Белградскиот саем на книгата

Македонските писатели Милован Стефановски и Дејан Трајковски со свои книги објавени на српски јазик гостуваат деновиве на 63-от Меѓународен белградски саем на книгата, кој...