15.1 C
Skopje
20.5.2019 - 2:58

Ознака: книга

Карневалска ѕвезда

Карневалска ѕвезда Малата Лаура сака кралица да биде, па дотерана, нашминкана во огледало се виде. „Баш сум убава - самата си рече. Сега можам на маскенбал, желбата ме влече!“ Здивот им застана на сите...

„Златоусно слово“ на Тоциновски присутна и во Белград

Новата книга „Златоусно слово“ на познатиот македонски писател Васил Тоциновски, добитник на наградата „Книжевен круг 2018“ за книжевна критика, која содржи деветнаесет книжевно-историски студии...

Излезе книгата „Песни за Палестина“ од Манојлов

Деновиве од печат излезе најновата книга поезија на битолчанецот Панде Манојлов, насловена „Песни за Палестина“, која содржи шеесетина песни исклучиво посветени на Палестина и...

Објавена книгата „Патокази во пустина“ од Љупчо Силјановски

„Патокази во пустина” која содржи 1001 афоризам е најновата книга на македонскиот писател Љупчо Силјановски ја објави издаваштвото „Везилка 2011”. Во предговорот на изданието,...

Промовирана книгата „Мартин Крпан – дипломат и воин“ од амбасадорот Милан...

Книгата „Мартин Крпан - дипломат и воин“ од проф. Милан Јазбец, актуелен амбасадор на Словенија во Македонија, беше промовирана завчеравечер во мултимедијалниот културен центар...

Секоја фаза од создавањето на „Урбани легенди“ носеше различни нијанси на...

Во телефонот и низ лаптопот веќе имам една-две листи со идеи за приказни што би било убаво некогаш да ги напишам, како надоврзување на...

Излезе книга за Ленин од Славој Жижек

Издавачката куќа „Везилка 2011“ ја објави новата книга на познатиот словенечки филозоф Славој Жижек - „Ленин 2017 - сеќавање, повторување и разработка“. - Оригиналноста и...

Промовирана книгата „Спортски стории: записи, настани и сеќавања“ на Зоран Михајлов

Во присуство на голем број спортски работници и гости, вчера во салата за конференции во СЦ „Борис Трајковски“, Скопје, беше промовирана книгата „Спортски стории:...

Промовирана книгата „Спортски стории: записи, настани и сеќавања“ на Зоран Михајлов

Книгата „Спортски стории: записи, настани и сеќавања“ на доајенот на македонското спортско новинарство, Зоран Михајлов, беше промовирана во салата за конференции во СЦ „Борис...

Читањето на Дневникот на Калина облагородува и лекува

Вдахновена од непоматена, бескрајна, безрезервна љубов кон планините и природата, оваа книга е напишана со многу радост, страст и осет за убавото, беше кажано...