30.4 C
Skopje
20.7.2019 - 14:21

Ознака: книга

Книга што треба да биде постојан придружник на часовите

  НУБ „Гоце Делчев“ во Штип, беше местото каде што минатата среда се одржа втората промоција на книгата „Татковината во детските срца“, на авторката Марија...

Авторот на книгата „Вилијам и Кетрин“: Принцот ја третираше Кејт како...

Авторот на книгата „Вилијам и Кетрин“, Ендру Мортон, тврди дека нивната врска била катастрофална и дека бројни пријатели се чуделе како воопшто завршиле во...

Венко Андоновски гостин на Саемот на книгата во Санкт Петербург

На 24 и 25 мај како специјален гостин на Саемот на книгата во Санкт Петербург ќе учествува нашиот писател Венко Андоновски. На 24 мај...

Промоција на книгата „Спомените на татко ми Ивче“ од Аница Коловска...

Книгата „Спомените на татко ми Ивче“ од Аница Коловска за која ќе говорат историчарите Петре Камчевски и Ѓорѓи Чакрајановски ќе биде промовирана утре со...

„Јанѕа и рана“ е грандиозен македонски есеј

Промовирана книгата со колумни на поетот Ефтим Клетников објавувани во „Нова Македонија“ Новата книга на поетот Ефтим Клетникот „Јанѕа и рана - записи во несоница“,...

Укината забраната за книгата на Стојан Андов

Апелацискиот суд ја укина приввремената мерка на Основниот суд Скопје 2 да се забрани продажбата на книгата „До атентатот и по него“, на поранешниот...

(На) прво место

Детското одморалиште беше сместено на една висорамнина, на преубавата планината. Околу него имаше прекрасна зимзелена шума. Дрвјата не само што прекрасно изгледаа, туку и...

В четврток промоција на „Книга за Анте“

На 16 мај (четврток), 2019 година во „Салон 19,19“ при Културно-информативниот центар во Скопје, ќе се одржи промоција на делото „Книга за Анте“ од...

Ивица Маринковиќ ја претстави својата втора книга за деца

  Ивица Маринковиќ, познат како Ивце Пивце, ја претстави втората книга раскази за деца со интересен наслов „За можење можам, но дали смеам“, на штандот...

Промоција на книгата „Рана и јанза“ од Ефтим Клетников

Промоција на книгата „Рана и јанза“ од Ефтим Клетников ќе се одржи утревечер во 19.19 часот во „Салон 19:19“ во Културно-информативниот центар. Книгата е...