11 C
Skopje
21.2.2019 - 13:35

Ознака: книга

Промовирана книгата „Адвокатурата на самостојна Република Македонија“ на Џиков

Деновиве во рамките на „Денови на македонската адвокатура“ – 73 години, во Струга беше промовирана книгата на Ставре Џиков, „Адвокатурата на самостојна Република Македонија“. Поранешниот...

На Саемот на книгата му треба нова физиономија, не само локација

Пулскиот саем на книгата успеа да се одлепи од општествено-политичките конотации што владеат во остатокот на земјата. Луѓето тука имаат чувство дека можат слободно...

Промоција на книгата „Димитар Илиевски, легенда на македонскиот шах“

На Саемот на книгата, кој е во тек во Скопје и се одржува во ВИП-арената „Борис Трајковски“, денеска, со почеток во 12.30 часот, ќе...

Промовирана книгата „Дебар и Дебарско низ историјата“

Книгата „Дебар и Дебарско низ историјата“ од авторот Ѓорѓи Илиевски, вчера беше промовирана во просториите на Филозофскиот факултет во Скопје. Делото претставува своевиден историски...

Промовирана книгата „Дебар и Дебарско низ историјата“

Книгата „Дебар и Дебарско низ историјата“ од авторот Ѓорѓи Илиевски, денеска беше промовирана во просториите на Филозофскиот факултет во Скопје. Делото претставува своевиден историски потсетник...

Почнува 30. Саем на книгата

Промоции, дружења со автори, семинари и други настани ќе бидат дел од годинашното јубилејно 30. издание на Саемот на книгата што почнува денеска и...

Промоција на романот „Еретички писма“ од Стефан Марковски на годинешниот Саем...

Во издание на Издавачкиот центар „Три“ деновиве излезе од печат романот „Еретички писма“, со поднаслов „Наоѓајќи ги небата што сјаат црвено“ од Стефан Марковски....

Книга што нуди нов поглед на македонскиот идентитет

Во свечениот амфитеатар на МИТ-универзитет Скопје беше промовирана книгата „Македонија и Балканот: либерален поглед на национализмот и идентитетите“ од Благој Цонев, доцент по политички...

Промоција на книгата „Времето на Перонов“ на Санта Аргирова

Книгата „Времето на Перонов“ на Санта Аргирова, вечер ќе биде промовирана во книжарницата „Култура“, која е издавач на делото. „Времето на Перонов“ е веројатно...

Книга со голема лирска кондиција

(Ристо Василевски, „Оди во кругот“, „Матица македонска“, Скопје, 2017) Истакнатиот македонски поет Ристо Василевски последниве години објави неколку поетски книги со кои на своето богато...