-0.2 C
Skopje
23.1.2022 - 11:27

Ознака: книга

Животот на поречката заедница, верувањата, традицијата и песните Бојан Бежоски ги...

Излезе од печат публицистичкиот труд со наслов „Културата и традицијата на поречката заедница“ на Бојан Бежоски, книга која го опишува начинот на живеење на...

Од цртежите на Дениција се роди „Портокаловото човече“

Нова книга за деца на Златко Жоглев-Олгин Неодамна во издание на Центарот за литература, уметност, култура, ораторство и јазик при Педагошкиот факултет - Битола, објавена...

Избор на домашните издавачи – подари книга за Нова година

Новогодишен подарок во облик на книга е вонвременска класика, подарок што е секогаш актуелен. Па оттука домашните издавачки куќи во сезоната на новогодишните празници...

Промоција на книгата „Блаже Конески присутен и во македонската драматургија“ од...

„Блаже Конески присутен и во македонската драматургија“ од драмскиот автор Зоран Пејковски, редовен академик на Руската федерација, драматург, публицист, писател, ќе биде промовирана денеска...

На завршницата на МТФ „Војдан Чернодрински“ промовирана книгата „Горан во Драмски“

МТФ „Војдан Чернодрински“ полека влегува во својата завршница. Останува да се одиграат уште неколку претстави во официјална конкуренција. Денеска напладне на фестивалот беше промовирана...

1.001 книга што мора да ги прочитате

„Љубов во време на колера“ на Габриел Гарсија Маркес Година на пишување: 1928 г. (Колумбија) Прва објава: 1985 г. „Бругуера“, Барселона Награда: Нобел, 1982 г. Длабоката младешка љубов...

Книга за животниот пат на еден иноватор

Иноватор е љубопитен човек што поставува прашања и потоа бара одговори и решенија. Потребни се визија, истрајност, темелно проучување, но и некој што ќе...

Скопје нема саем на книга

Она паркинг-место на самата улица, помеѓу спортскиот центар „Борис Трајковски“ и аквапаркот, покриено со тенди, не е саем. И затворената ВИП-арена што се користеше...

„Самовилата од Вилениjа“ – нова книга за деца од „Едука...

„Самовилата од Виленија“ е нова книга за деца на издавачката куќа „Едука мак“, од младата авторка Марија Ралповска. Ова е своевиден мини-роман, бајка што...

Рефлексивни интервјуа – безвременски четива

ФИЛМ+КНИГА Кон книгата ФИЛМСКИ ВЕЛИКАНИ на Сунчица Уневска Пишува: Васко Маглешов Зошто култниот американски режисер Абел Ферара станал будист? Што најмногу го интересира во правењето филмови култниот...