-9.2 C
Skopje
26.1.2022 - 5:13

Ознака: книгата

Дела на писателот Васил Мукаетов наградени на Саемот на...

Проектот „Марко Цепенков - одбележување на стогодишнината од неговата смрт“, на издателството „Арс ламина“, го освои првото место на годинашното доделување на престижните книжевни...

Саемот на книгата повторно на отворено

Годинашниот саем на книгата и годинава ќе се одржи на отворено кај спортскиот центар „Борис Трајковски“. Како и секоја година, издавачките куќи подготвуваат богата...

Промоција на книгата „Две минути и четириесет реда“

Промоцијата на книгата „Две минути и четириесет реда“ од Александра Јуруковска, издание на „ПНВ публикации“ од Скопје, ќе се одржи вечерва во 20 часот,...

Саемот на книгата во септември

Саемот на книгата 2021 ќе се одржи од 8 до 14 септември, во „A1 арена“, С.Ц. „Борис Трајковски“. Саемот е поддржан од Министерството за...

Интернет-саем на книгата до 30 април

Првата македонска интернет-книжарница – www.kniga.mk организира онлајн саем на книгата што ќе трае до 30 април. Оваа веб-книжарница, која речиси 20 години ги поврзува...

Приказната за вариола вера во книгата „Без обдукција“

Цели 42 години се верувало дека вариолата е искоренета. Последниот случај на големи сипаници во нашиот регион бил регистриран во 1930 година. Во март...

Промовирана книгата „Григор Прличев и неговиот 19 век“

Во рамките на манифестацијата „Прличеви беседи“ во Охрид беше промовирана книгата „Григор Прличев и неговиот 19 век“ од Вера Стојчевска-Антиќ и приредувачот Милчо Јованоски....

Разговори за децата, книгата и музиката

Во библиотеката „Искра“ во Кочани Во дворот на библиотеката „Искра“ во Кочани, минатата недела се славеше литературата за најмладите читатели со манифестацијата „Фестивал на децата,...

Саемот на книгата првпат на отворено

На саемот ќе учествуваат повеќе од 40 издавачки куќи, кои најавија дека ќе ги претстават своите најнови изданија, како и голем број промоции и...

Книгата за Трамп што ја напиша неговата внука урива рекорди

Мемоарите на Мери Л. Трамп, внуката на американскиот претседател, се продадени во милион примероци уште првиот ден, што е рекорд за издавачката куќа „Симон...