14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 1:57

Ознака: клупско натпреварување

Лига на шампионите – 65 години трка по вредниот трофеј

Купот на европските шампиони беше идеја на Габриел Ано, уредник на францускиот „Л’екип“. Неговиот повик, во декември 1954 година, за европско клупско првенство се...

Новата лига е шанса за македонските тимови за повеќе европски мечеви

Во новото клупско натпреварување, трето по ранг, по Лигата на шампионите и Лига Европа, ќе учествуваат 32 тима, а победникот ќе се пласира во...