10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:50

Ознака: клубови

Португалските клубови заработиле 2,5 милијарди евра од трансфери

Помеѓу 2011 и 2020 година, околу 15 проценти од најскапите трансфери во светот доаѓаат од португалската лига, која сезонава има три екипи во Лигата...

Клубовите од Англија нема да пуштат репрезентативци?

ФУДБАЛ Околу 100 играчи во Англија можеби ќе бидат недостапни за меѓународни натпревари следниот месец, пишува „Би-би-си“ Четворица фудбалери на Ливерпул се меѓу неколкуте што не...

111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани и клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за свадби и ноќни клубови. На...

Во Велика Британија ќе се разгледува сопственичката структура во фудбалските клубови

Владата најави дека ќе ги разгледа моделите на сопственост, вклучувајќи ги и оние што се користат во Германија, каде што правилото 50+1 значи дека...

Битолските пензионери бараат повеќе клубови за нивните членови

Битолските пензионери бараат во урабните заедници во Битола да се отворат поголем број пензионерски клубови. Ваквото барање пензионерите ѝ го презентираа на градоначалничката на Битола,...

Забраните за патувања ги загрозуваат клубовите

УЕФА ќе објави список на сите познати патни ограничувања меѓу земјите пред секоја ждрепка. Клубовите потоа ќе треба да ја известат УЕФА за какви...

Кога клупите стануваат навивачи на клубовите

Првиот натпревар во неделата попладне во шпанската Ла Лига, без навивачи на трибините, се одигра на стадионот „Сан Мамес“ помеѓу Атлетик Билбао и Атлетико...

На германските клубови им е потребна помош од една милијарда евра...

На германските спортски клубови им е потребна помош од околу една милијарда евра за да ја преживеат кризата што ја предизвика пандемијата на коронавирусот,...

Клубовите од петте лиги не го соборија јануарскиот рекорд

Клубовите од петте најквалитетни фудбалски лиги во Европа (Англија, Шпанија, Германија, Италија и Франција) учествувале со 71,8 отсто од трансферите во јануарскиот преоден рок,...

За една деценија 10 клуба вложиле над шест милијарди во трансфери

Меѓу првите 10 на листата со 25 клуба се Манчестер сити, ПСЖ, Манчестер јунајтед, Барселона, Милан, Челси, Јувентус, Арсенал, Реал и Интер На истекот од...