Ознака: Клинички центар

Филипче: Граѓаните заслужуваат современ Клинички

Министерот за здравство, Венко Филипче, потенцира дека граѓаните заслужуваат нов Клинички центар и ја повикува опозицијата да го одблокира законот во Собрание. Партиските разлики треба...

Филипче: Доктори си одат од државната клиника, изморени од борбата со...

Изморени од борбата со ковид-19, доктори си одат или најавуваат заминување од државната клиника, кажа министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање...

Филипче: По 50 години изграден посебен влез за Итната помош во...

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, и министерот за здравство, Венко Филипче, денеска направија обиколка низ клиничкиот кампус „Мајка Тереза“ и извршија увид во...

Пациент од Штип нападнал медицинска сестра во Клинички центар

Медицинска сестра од комплексот клиники „Мајка Тереза“ била физички нападната од 39-годишен штипјанец кој таму бил на болничко лекување. Како што информираат од МВР, инцидентот...

Миење и дезинфекција на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“

Во текот на денешниот ден, екипите на ЈП „Комунална хигиена“ започнаа голема акција за миење и дезинфекција на улиците во внатрешноста на Клиничкиот центар...

Пешаци и автомобили секојдневно како во слалом-трка низ Клиничкиот центар

На клиниките има речиси пет илјади пациенти и две илјади вработени, а паркингот има капацитет од само 533 места и тие никако не се...

Владата одобри 14,4 милиони денари за елаборат и проекти за новиот...

Министерството за здравство ќе издвои 14,4 милиони денари за изработка на урбанистички проекти, проекти за инфраструктурата и за елаборат за новиот клинички центар што...

Волонтерите на Црвен крст им помагаат на пациентите во Клиничкиот центар

Од минатата недела во Клиничкиот центар функционира проектот којшто Министерството за здравство го работи заедно со Црвениот крст во кој волонтерите им помагаат на...

Почна постапката за изградба на новиот Клинички центар

Министерството за здравство во текот на вчерашниот ден на Електонскиот систем за јавни набавки (ЕСЈН) објави повик за градежни фирми за изградба на новиот...

Усвоен начинот на финансирање на новиот Клинички центар

Од Владата, по завршувањето на вчерашната седницата соопштија дека се создадени првите конкретни услови, преку обезбедување финансиски средства, за изградбата Клиничкиот центар. На седницата...