17.5 C
Skopje
21.4.2019 - 14:40

Ознака: клима

Протест на ученици и студенти во Брисел за климатските промени

Илјадници ученици и студенти денеска не беа на настава и на предавања, туку се собраа на протест во центарот на Брисел со цел да...

Активисти маршираа во Катовице за заштита на климата

Илјадници активисти за заштита на животната средина денеска излегоа на улиците на Катовице во Полска, каде што се одржува конференцијата за климата на ОН. Под...

Трамп повторно го нападна Парискиот договор

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно го нападна Парискиот договор за справување со климатските промени, поврзувајќи го со тековните протести во францускиот главен...

„Ведер“: Југот на Европа ќе има потопла зима

Жителите на северните подрачја на Европа треба да се подготват за температури пониски од вообичаено во периодот од декември до февруари, додека во јужните...

Климатските промени ќе нѐ остават без леб

Поради климатските промени, кои судејќи по сушната есен што ја одложи есенската сеидба веќе ја зафатија Македонија, експертите укажуваат дека е неопходно преземање долгорочни...

Вентилатор или клима – предности и недостатоци

Надвор е жешко, а климата ви е прескапа? Нема проблем. Вентилаторот е одлична алтернатива за клима-уредот. Кои се предностите на вентилаторите? Да бидеме искрени, вентилаторот никогаш...

Би можело да има 143 милиони „климатски мигранти“ до 2050...

Повеќе од 140 милиони луѓе во три региони во светот можат да мигрираат до 2050 година за да ги избегнат ефектите од климатските промени,...