12.3 C
Skopje
24.2.2020 - 14:45

Ознака: климатски самит

Гутереш: Не е време за разговор, време е за дејствување

Во ОН во Њујорк почна целодневниот самит за климатски промени за да се спречи глобалното затоплување да достигне уште поопасно ниво. „Земјата извикува: Престанете“ –...

Почна климатскиот самит, дојде и Трамп но остана само 15 минути

Иако САД не беа на дневен ред, на почетокот на самитот за климатски промени, кој што го отвори генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш,...

Со учество на Климатскиот самит започнаа активностите на владината делегација на...

Светските лидери учесници на 74-тото Генерално собрание на Обединетите нации во седиштето на организацијата во Њујорк, денеска го започнаа официјалниот дел од програмата на...

Терминаторот „се врати“ за да ја спаси планетата

Врвниот климатски самит, организиран од страна на еколошката организација на Арнолд Шварценегер, беше отворен денес во Виена. Шеснаесетгодишната активистка против климатските промени, Грета Тунберг,...