Ознака: климатски промени

Борбата против климатските промени е претерана, станува нова религија

Претседателот на Република Чешка, Милош Земан, денеска ја критикуваше глобалната борба против климатските промени, нарекувајќи ја претерана и коментирајќи дека дебатата за климатските промени...

Зошто и понатаму протестираме

Повеќе од една година, деца и млади од целиот свет протестираат против климатските промени. Ние започнавме движење што им пркоси на сите очекувања и...

Ќе влијаат ли климатските промени врз Макрон за да ни даде...

Нашиве ја пресретнале измамата. Така велат. Оставиле разговорот да заврши за да не забележи пранкерката дека е забележана. И тоа ни го соопштија. Ви...

Климатските промени се причина за природните катастрофи

Експертите предупредуваат дека бројот на природните катастрофи како резултат на климатските промени во светот е зголемен. Во однос на Македонија, прогнозите се дека зголемените...

Поради климатските промени ураганите се трипати почести

Научниците од Универзитетот во Копенхаген заклучиле дека зачестеноста на најразурнувачките урагани се зголемила за 330 проценти во период на еден век и веруваат дека...

Големите бранови во Хрватска се предупредување за климатските промени

Највисоко ниво на морето измерено од 1955 година во близина на Сплит, бран со рекордна висина во близина на Дубровник, поплави долж целото хрватско...

Шест азиски земји ќе бидат најтешко погодени од климатските промени

Од зголемувањето на нивото на морињата и океаните можно е да бидат погодени трипати поголем број луѓе во периодот на овој век, отколку што...

Макрон: Соработката помеѓу Кина и ЕУ е пресудна за климата

Францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека соработката помеѓу Европа и Кина за намалување на емисиите на штетни гасови, одговорни за климатските промени ќе биде...

Шпанија понуди да биде домаќин на самитот за климатски промени

Шпанија се понуди да биде домаќин на самитот на ОН за климатски промени COP25, откако Чиле се откажа поради протестите во таа јужноамериканска земја. Шпанската...

Отворен повик за проектни идеи за климатска акција

На денешната седница на Националниот совет за одржив развој беа преземени првите чекори за развој на Работната програма за Зелениот климатски фонд, со објавување...