Ознака: климатски промени

Младите протестираа пред Владата поради климатската криза

По повод глобалниот ден на климатската акција, денеска пред Владата се организираше протест на кој се приклучи македонскиот огранок на „Петоци за Иднината“ заедно...

Трамп повторно ја отфрли важноста на науката, овој пат додека беснеат...

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на неговата посета на Калифорнија, каде што беснеат пожарите, повторно ја отфрли важноста на климатските промени и...

„Изгубените години“ не ја поколебаа Грета во борбата против негирањето на...

Две години од нејзиниот прв училишен протест, активистката за животна средина Грета Турнер ги нападна „незнаењето и несвесноста“ на луѓето Поминаа две години од првиот...

Меркел: Пандeмијата и климатските промени ќе доведат до нови вонредни состојби

Германската канцеларка Ангела Меркел, во видео-порака денеска предупреди за влошената хуманитарна состојба низ целиот свет и нагласи дека пандемијата на коронавирус и глобалното затоплување...

Населувањето на Арктикот со животни би можело да ги успори климатските...

За да се заштити Арктикот од можното опустошување како резултат на климатските промени, тим на научници имаат бизарен план. Идејата, пренесува Си-би-ес њуз, е...

Планетата сега му припаѓа на Џеф Безос

Во ера на политичка дисфункционалност, основачот на „Амазон“ почна да ги презема моќите на државата Автор: Френклин Фор Атлантик Во понеделникот Џеф Безос најави дека ќе креира...

Основците од Центар преку проектот „Велоучилишта“ ќе учат за загадувањето и...

Општина Центар потпиша меморандум за имплементирање на проектот „Велоучилишта“ наменет за учениците од основните училишта на територијата на оваа скопска општина. Проектот треба да овозможи...

Светот треба да се подготви за климатските бегалци

Милиони луѓе се протерани од своите домови од влијанието на климатските промени, рече високиот комесар на ОН за бегалци, Филипо Гранди, предупредувајќи дека светот...

Советот на ЕУ: Климатските промени се егзистенцијална закана за човештвото

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанокот во Брисел ги повикаа земјите партнери да ги засилат своите активности и најавија употреба на сите...

Климатските промени во фокусот на Светскиот економски форум во Давос

Годишниот Светски економски форум, кој се одржува во Давос, Швајцарија, започнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се...