Ознака: климатски промени

Лондонските мостови блокирани во протестот поради климатските промени

Стотина демонстранти денеска ги блокираа главните мостови во центарот на Лондон, барајќи од британската Влада сериозно да работи на климатските промени. Блокирани се пет мостови...

Македонија меѓу 16-те држави од вкупно 197 што ги исполниле обврските...

Македонија е меѓу 16-те држави од вкупно 197 потписнички на Парискиот договор за климата, кои во целост ги исполниле обврските од тој договор, покажуваат...

Каспер загрижен за влијанието на климатските промени врз скијањето

Светскиот куп (СК) во алпско скијање почнува викендов во австриски Зелден, а Џанфранко Каспер, претседателот на Светската скијачка федерација (ФИС), на сите им посака...

Климатските промени ќе го поскапат пивото

Зачестените топлински бранови и сушите предизвикани од климатските промени ќе го намалат родот на јачменот, а со тоа и производството на пиво, соопштија научниците. Јачменот...

Последно предупредување на научниците за затоплувањето

Водечките научници за климатски промени предупредуваат дека не остануваат многу години за да се задржи глобалното затоплување на максимални 1,5 Целзиусов степен, границата по...

Аеродром го одбележа Денот на европската соработка

Општината Аеродром го одбележа Денот на европската соработка преку организирани настани и во соработка со Центарот за климатски промени и Министерството за животна средина...

Климатските промени ги прават бурите помоќни и поразорни

Ураганот Флоренс во САД и тајфунот Мангхут на Филипините деновиве однесоа дестици животи, со што се потврдуваат проценките дека поради климатските промени бурите стануваат...

Гутереш: Климатските промени се директна егзистенцијална закана

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди дека светот се соочува со „директна егзистенцијална закана“ и дека мора да ја намали зависноста од фосилните...

Пацифичките островски земји ги повикаа САД да се вратат во Парискиот...

Островските држави од Тихиот Океан во заедничка декларација за климатските промени ги повикаа САД да се вратат во Парискиот договор за климата. Декларацијата е усвоена...

Прва граѓанска судска постапка против ЕУ за климатската политика

Европскиот општ суд ја прифати судската постапка на повеќе семејства против Парламентот и Советот на ЕУ за недоволно амбициозни цели за намалување на емисијата...