Ознака: климатски промени

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Заедничкиот истражувачки центар на Европската комисија предупреди дека сушата што моментално ја погодува Европа, може да биде најлошата во изминатите 500 години. Андреа Торети, виш...

Западните лидери одат на шопинг за гас додека Европа гори

Како што климатските промени носат пламени, жештина и смрт на нивните прагови, лидерите на најмоќните светски економии имаат други нешта на ум, пишува „Политико“. Се...

Екохероите од основното училиште „Кочо Рацин“ во Охрид

Четири македонски училишта меѓу 250 наградени од целиот свет за борбата против климатските промени Основните училишта „Крсте Мисирков“ и „Димитар Миладинов“ од Скопје, „Драга Стојановска“...

Климатските промени ja зголемуваат родовата нееднаквост

Традиционално утврдените улоги ги прават луѓето поранливи на екстремни временски услови Научниците велат дека поекстремните временски услови се особено штетни за жените и ја влошуваат...

Милијарди луѓе под закана од недостиг на вода со брзото топење...

Глобалното затоплување предизвикува екстремно брзо топење на глечерите на Хималаите, според најновото истражување објавено во списанието „Саентифик репортс“. Со топењето на глечерите на две милијарди...

САД ја истражуваат поврзаноста на торнадата со климатските промени, справувајќи се...

Американскиот претседател Џо Бајден прогласи вонредна состојба во сојузните држави  погодени од торнадата и нареди парите од федералниот буџет да се пренасочат за да...

Протести на климатските активисти во Глазгов: Сакаме намалување на употребата на...

Десетици илјади луѓе маршираа низ улиците на Глазгов, домаќин на Конференцијата на ОН за климатските промени, барајќи од владите да преземат конкретни мерки за...

Остануваат уште осум години за да ја спасиме Земјата

ОН со предупредување Осум години. Громогласен повик за будење. Часовникот гласно отчукува. Ова се три клучни реченици од извештајот на програмата на ОН за животна...

Пендаровски се сретна со Бајден, Меркел, Моди и Бенет

На самитот за климатски промени Претседателот Стево Пендаровски остварил куса средба со претседателот на САД, Џо Бајден, на самитот за климатски промени. - На маргините на...

Политичарите се преправаат дека сериозно ја сфаќаат нашата иднина

Грета Тунберг порачува Шведската активистка за заштита на климата, Грета Тунберг, им рече на младите демонстранти во Глазгов дека политичарите кои присуствуваат на КОП26 „се...