25.8 C
Skopje
22.6.2021 - 13:32

Ознака: Кичевско

Изостана традиционалното одбележување на Водици во Kичевско

По многу години и децении, поради пандемија со ковид-19 годинава не се случи традиционалната прослава на Водици во кичевските села и градот. Околу 150 селски...

Реките се враќаат во своите корита, опасноста од нови поплави надмината

По интензивните врнежи од дожд претходниот викенд, реките во Кичевско-бродскиот регион за час го подигнаа нивото и како резултат на зголемениот водостој тие се...

Подигнато нивото на водотеците во Kичевско, но засега нема опасност од...

Врнежите од дожд кои во кичевскиот регион беа поинтензивни во изминатите два дена, придонесоа да порасне водостојот на реките, но поради долготрајната суша речните...

Рачна бомба пронајдена кај село Длапкин Дол, Кичевско

Вчера во поладневните часови во атарот на село Длапкин Дол, Кичевско, пронајдена е рачна бомба М 39 по потекло од Втората светска војна или...

Пронајдена рачна бомба под покривот на црквата „Свети Ѓорѓија“ во село...

При санација на покривна конструкција на црквата во село Дупјани, пронајдена е рачна бомба остаток од Втората светска војна. На местото на настанот излегле...

Нова спортска сала во ЦОУ „Милто Гура“ во село Гарани 

Денес со мала свеченост и во присуство на министрите за економија Крешник Бектеши, министерот на МОН, Арбер Адеми и градоначалникот Фатмир Дехари, беше ставен...

Пронајдена дрога кај двајца жители од Кичевско

Во средата околу 21.40 часот, во ОВР Кичево се приведени С.Б.(33) и Д.Ј.(25) двајцата од село Другово, Кичевско. При преглед извршен врз нив на...

Поволна сезона со мал број пожари во Кичевско

И покрај екстремно високите температури и големата суша што е присутна во земјава во текот на јули и почетокот на август, бројот на пожарите...

Кривична против кичевец кој на граница ветил дека ќе ги почитува...

Полицијата поднесе кривична пријава против 53-годишник од Кичевско бидејќи не ги почитувал здравствените прописи за време на епидемијата од коронавирус. Како што информираат од МВР,...

Жител од Кичевско осомничен за убиство

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал, во координација со ОВР Кичево, поднесе кривична пријава проти Ш.Љ. (40) од село Жубрино,...