Ознака: Кичево

Стендап шоу со Никола Тодороски вечерва во Кичево

Комичарот Никола Тодороски вечерва ќе има стендап шоу во големата сала на Центарот за култура „Кочо Рацин“ со почеток во 20 часот. Шоуто, со работен...

Теристичка дезинсекција притив комарци утре во Кичево

Центарот за јавно здравје Битола утре ( 19 мај) ќе спроведува ларвицидна превентивна теристичка дезинсекција во општина Кичево, со цел уништување на ларвените облици...

Ревитализиран фудбалскиот терен во СРЦ „Крушино“

На иницијатива и со подршка на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), пред неполн месец пристапено е кон ревитализација на фудбалскиот терен во СРЦ „Крушино“...

Нова хоризонтална сигнализација на кичевските сообраќајници

Деновиве ЈКП „Комуналец“ започна со поставување на хоризонтална сигнализација на кичевските улици. Вработени од ова претпријатие секојдневно се ангажирани во поставување на патната сигнализација...

Кичевци се посветија на собирање билки за чај

Во месеците кога во полн ек е цветањето на многу растенија и билки во природата, жителите од Кичево и Кичевско почесто се во природата...

Кичево ги слушна делата на познатите светски композитори по повод Денот...

Во Домот на културата во Кичево беше одржан концертот насловен „Преродба во три бои“. На концертот учествуваа Јетмир Мехмеди-гитара, Фунда Али-виолина, Греса Мемети-виолончело и...

Манастирот „Свети Ѓорѓија Победоносец“ во Кнежино го одбележа патрониот празник

Со вечерна богослужба што ја одслужи Митрополитот Дебарско-Кичевски Господин Тимотеј и поголем број свештеници од Охрид и од Кичевското архиерејско намесништво и со утрена...

Прв „Боила куп Кичево 2022“ на Осломејското Езеро

Од денес па до недела на Осломејското Езеро ќе се одржи првиот „Боила куп Кичево 2022“. На овој натпревар во спортски риболов ќе земат...

Во манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“ одбележан празникот Источен петок (Балаклија)

За празникот Источен петок (Балаклија), празник во чест на истоимениот извор на Богородица во Цариград, се одаде почит на црковните извори на Господинец, во...

Децата во голем број се вратија во кичевските градинки

Градинките во Кичево од денес работат со полн капацитет, откако и во текот на штрајкот на вработените, работеа најнормално, со намален капацитет, при што...