Ознака: Китино кале

Финишира ревитализацијата на Китино кале

КИЧЕВО Проектот за ревитализација на Китино кале, вреден околу 660 илјади евра, е при крај. Се очекува целиот проект да се заврши до крајот на...

Евроамбасадорот Жбогар и хрватската амбасадорка во посета на Кичево

Денес во Кичево престојуваше евроамбасадорот Самуел Жбогар, во чија придружба беше и амбасадорката на Република Хрватска во земјава, Нивес Тигањ. Тие најпрво ги посетија...

Вработените во културата го исчистија подножјето на Китиното Кале

При денешната акција за чистење на животната средина, вработените во културата во Кичево под мотото „Не биди ѓубре“, во целост го исчистија подножјето на...

Китино Кале утревечер ќе ги нагости Тони Зен, Бугимен и Мавртен

Летово Китиното Кале претставува културен и забавен епицентар како на Кичево, така и на соседните градови, бидејќи на летната сцена на калето летово продефилираа...

Кичевското Китино кале ќе го врати стариот сјај

Долгонајавуваниот мегапроект за ревитализација на кичевското Китино кале, конечно и ќе се случи. Во тек е процедурата за прибирање понуди, која ќе трае до...

Концерт на „Некст тајм“ на Китино кале

Летово Китино кале во повеќе наврати беше музички епицентар во регионот, каде што свои настапи имаа популарниот Лозано, групата „Паркети“ и други помалку познати...

Концерт на „Некст Тајм“ на Китино Кале следната сабота

Летово Китиното Кале во повеќе наврати беше музички епицентар во регионот, каде свои настапи имаа популарниот Лозано, групата Паркети и други помалку познати групи...

Концерт на Влатко Лозаноски на Китино кале

Некогаш култното место за граѓаните на Кичево, каде што настапувале речиси сите пејачи од земјава, но и од регионот, Китино кале, вечерва повторно ќе...

Влатко Лозаноски в сабота со концерт на Китино Кале

Некогаш култното место за граѓаните на Кичево, каде настапувале речиси сите пејачи од поранешна Југославија, Китиното Кале, в сабота повторно ќе биде музички епицентар...

Јавна консултација со граѓаните за ревитализација на Китиното Кале

Денес во просториите на Советот на општина Кичево, а во присуство на граѓани, институции и здруженија, се изврши јавна консултација на Проектот за Ревитализација...