Ознака: Кирјакос Мицотакис

Руската вакцина ги судри Мицотакис и Ципрас

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис влезе во расправија со опозицискиот лидер Алексис Ципрас поради прашањето дали Грција треба да ја нарача руската вакцина „спутник“, настрана...

Мицотакис: Војната против коронавирусот продолжува, но победата е видлива

Војната против коронавирусот продолжува, но победата сега е видлива, изјави денеска грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис по повод една година од потврдувањето на првиот случај...

Мицотакис бара воведување на ковид-пасоши

Грчкиот премиер побара од ЕУ да воведе ковид-пасоши. Киријакос Мицотакис нагласува дека одлуката треба да се донесе што е можно поскоро со цел да...

Подготвена реконструкција на грчката влада

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис е подготвен да го реконструира кабинетот со цел да се зголеми ефикасноста на конзервативната влада. Грција во моментов е во национална...

Грција останува силен лобист во преговорите со ЕУ

Средба Заев – Мицотакис Премиерот Зоран Заев, денеска имаше работна средба со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, која двајцата соговорници ја оценија како значаен и...

Заев ќе оствари средба со Мицотакис во Атина

Премиерот Зоран Заев, кој престојува во дводневна работна посета на Грција со владината делегација денеска ќе разговара со премиерот Киријакос Мицотакис и со претседателката...

Заев ќе се сретне со Мицотакис во Атина

Премиерот Зоран Заев ќе земе учество на конференцијата на „Економист“ в среда, каде што ќе биде и премиерот на Албанија, Еди Рама, со што...

Мицотакис: Ако сè оди според планот, ќе ги отвориме границите на...

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави дека земјата ќе ги отвори своите граници за странските туристи на 1 јули, доколку ситуацијата во врска со коронавирусот...

Стотици мигранти заглавени на турско-грчката граница

Повеќе стотици мигранти се насобрани на границата меѓу Турција и Грција, во близина ан контролниот пункт Кастијанс, во очекување да им биде дозволено да...

Мицотакис: Границите на Грција се непроменливи

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека проблемите на Атина со Турција или која било друга земја автоматски стануваат проблем на Европската Унија и ја...