8.1 C
Skopje
23.2.2020 - 19:38

Ознака: Кирјакос Мицотакис

Мицотакис: Границите на Грција се непроменливи

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека проблемите на Атина со Турција или која било друга земја автоматски стануваат проблем на Европската Унија и ја...

Преспанскиот договор не успеа, но турскиот спор ќе изнуди грчко политичко...

За справување со Турција на Грција ѝ е потребно меѓупартиско единство, какво што не успеа да постигне кога се преговараше за Преспанскиот договор, гласи...

Мицотакис повика на солидарност за мигрантите

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис побарал од префектите од целата земја да покажат солидарност за префрлање и згрижување на мигрантите од островите. - Не може да...

Грција е втор најголем трговски партнер на Македонија, економските односи бележат...

Премиерот Зоран Заев вечерва оствари средба со премиерот на Република Грција, Кирјакос Мицотакис, на маргините на Самитот во Солун. Премиерите Заев и Мицотакис, заедно...

Заев ќе се сретне со Мицотакис и со грчките бизнисмени во...

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се сретне со неговиот грчки колега Кирјакос Мицотакис и ќе одржи средби со голем број деловни луѓе од компании...

Заев и Мицотакис ќе се сретнат на самитот во Солун

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Киријакос Мицотакис ќе имаат билатерална средба на маргините на самитот во Солун што ќе се одржи...

Мицотакис: Преспанскиот договор е негативен за нас, но ја поддржуваме европската...

Грција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан, не само затоа што тоа ќе биде фактор за стабилност во регионот, туку и...

Заев – Мицотакис: Договорот од Преспа е историски чекор и значаен...

Премиерот Зоран Заев, денеска во Њујорк, за време на Генералното собрание на ОН, првпат се сретна со грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, кој ја презеде...

Мицотакис: Турција продолжува да провоцира околу Кипар

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави денеска дека Турција продолжува да провоцира во својот пристап кон етнички поделениот Кипар и дека Анкара е меѓународно изолирана. Кирјакос...

Мицотакис: Меркел ги знае моите размислувања за Договорот од Преспа

Европската перспектива на земјите од Западен Балкан беше една од темите за кои вчера во Берлин разговараа германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер...