Ознака: Киро Глигоров

Делегација на Владата положи цвеќе на гробот на Киро Глигоров

Делегација на Владата предводена од министерот за правда, Бојан Маричиќ и министерката за образование и наука, Мила Царовска положи цвеќе на гробот на поранешниот...

Eксклузивен фељтон во четири продолжениjа за атентатот на Глигоров

Кој можеше да биде зад атентатот Ниту 25 години од атентатот врз поранешниот претседател на Македонија, Киро Глигоров, мотивите, нарачателите и извршителите на овој грозоморен...

Делегации на Владата и на СДСМ положија цвеќе и му оддадоа...

Делегација на Владата предводена од министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој го придружуваа министерот без ресор задолжен за странски инвестиции Елвин Хасан и...

Атентатот врз Киро Глигоров останува неразјаснет и по 24 години

Пред 24 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди во...

Заштитна метална ограда пред новото училиште „Киро Глигоров“

Со метална заштитна ограда и обележан пешачки премин, на кој е напишано „школо“, пред новото училиште „Киро Глигоров“, градот одговори на реакциите на родителите...

Лазар Мојсов бил „бесен македонски националист“!

Пред осум години, на 25 август 2011 година, во Белград почина Лазар Мојсов, македонски и југословенски политичар и дипломат, кој во една од своите...

По тужбата на Фрчкоски, судот ја забрани книгата на Андов

Станува збор за книгата чии најинтересни извадоци „Нова Македонија“ ги објави во десет продолженија, во текот на ноември и декември минатата година, a за...

Глигоров, Трајковски, Црвенковски, Иванов… Кој е следниот?

Шестите претседателски избори ќе се одржат на 21 април 2019 година и на нив треба да биде избран петтиот претседател на државата. Овие избори...

Мистеријата за атентатот на Глигоров ќе се решава на суд

По повеќе од 23 години од обидoт за атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, продолжува мистеријата околу нарачателите, организаторите и извршителите...

Што симболизира цитирањето на Глигоров

Најпрво претседателот Иванов во своето традиционално годишно обраќање во Собранието го цитира Глигоров, за потоа и премиерот Заев во своето обраќање на социјалните мрежи,...