Ознака: Киријакос Мицотакис

Залагањето за Преспанскиот договор го урна рејтингот на Ципрас

За многумина во Грција, кои се незадоволни од премиерот и лидер на партијата СИРИЗА, Алексис Ципрас, причината за падот на неговата популарност помеѓу гласачите,...

Мицотакис вети подобар правен систем во Грција ако победи, како и...

Лидерот на најголемата опозициска партија во Грција, Нова демократија, Киријакос Мицотакис, планира „да го врати статусот” на правосудниот систем во земјата именувајќи врвни судии...

Ципрас денеска ќе го поднесе барањето за распуштање на парламентот

Грчкиот премиер Алексис Ципрас попладнево ќе побара од претседателот во земјата, Прокопис Павлопулос, распуштање на парламентот и распишување на предвремени парламентарни избори. Како што најави...

Ципрас го извести парламентот за Вербалната нота и го повика Мицотакис...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Парламент, кусо пред гласањето доверба на владата, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната...

Мицотакис: Ќе гласаме против Преспанскиот договор и ќе се бориме да...

Нова демократија останува на позицијата дека нема да гласа за договорот од Преспа и ќе се бори за да не се ратификува. Овој став...

Ципрас и Мицотакис меѓусебно се обвинуваат за Договорот од Преспа

За време на вчерашната пленарна седница во грчкиот Парламент пред гласањето на законот што ги поништува одредбите што предвидуваа кратења на пензиите од 1...

Мицотакис за случајот „Кацифас“: Постојат многу нејасни наоди

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова Демократија, Киријакос Мицотакис, изјави дека убиството што се случи на 28 октомври во Буларат има многу турбулентни...

Мицотакис: Грција прв пат признава македонска националност и јазик

Грција, прв пат признава македонска националност и јазик за нашите северни соседи. Елементи што претставуваат корен на иредентизмот, рече лидерот на опозициската Нова демократија...

Мицотакис бара ерга омнес за новото име

Со уставна промена, за да се обезбеди ерга омнес, Скопје нема да се вика Република Македонија, ќе се вика поинаку, вели лидерот на грчката...