Ознака: Киријакос Мицотакис

Заев: Мицотакис ќе се бори нашата земја конечно да го добие...

На самитот во Солун, премиерот Зоран Заев се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев изјави дека добил позитивен одговор од Мицотакис...

Построги мерки за добивање азил

Грчкиот парламент донесе закон со кој се воведуваат нови, построги процедури за добивање азил. Законот вклучува построги политики за притвор за оние што влегуваат...

Климатските промени не само што влијаат врз нашата сегашност и иднина...

Од грчката амбасада во Скопје, поточно од Службата за јавна дипломатија (поранешната Служба за медиуми и комуникација), до првиот македонски дневен весник „Нова Македонија“...

Мицотакис не би го потпишал Преспанскиот договор, но ќе го почитува

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис му кажал на македонскиот премиер Зоран Заев дека иако не се согласува со преспанскиот договор, Грција е должна да го...

Мицотакис го забранува пушењето во јавни простори

Грција Новата грчка конзервативна влада вети дека ќе го забрани пушењето во затворени јавни простори, со што ќе се спроведе законот, кој стапи во сила...

Дали темелите на Димитров и Коѕијас ќе ја издржат надградбата на...

Иако деклариран противник на ревизионизмот, новоименуваниот шеф на грчката дипломатија Никос Дендиас, како опозиционер, јасно говореше дека не се согласува со содржината на договорот...

Мицотакис доби силен мандат за премиер

Лидерот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис, од вчера ја презеде функцијата премиер на Грција. Според изборните резултати, партијата на Мицотакис на вчерашните предвремени парламентарни...

Мицотакис не се откажува од правото на вето

Лидерот на грчката конзервативна партија Нова демократија, Киријакос Мицотакис, по убедливата победа на предвремените парламентарни избори, ќе ја преземе власта кај нашиот јужен сосед....

Oбјавен составот на новата Влада во Грција

Новиот грчки премиер, Киријакос Мицотакис ги именуваше денеска членовите на неговиот кабинет, доверувајќи им ги на своите соработници раководните клучни ресори во институциите во...

Германија верува дека Мицотакис конструктивно ќе учествува во процесот околу Преспанскиот...

Германската канцеларка, Ангела Меркел му ја честита победата на новиот грчки премиер, Киријакос Мицотакис, порачувајќи дека се радува на блиската и пријателска соработка во...