Ознака: Киријакос Мицотакис

Ковачевски-Мицотакис: Пријателството овозможи да развиеме стратешки енергетски проекти

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во делот на неговата агенда за билатерални средби на маргините на Минхенската безбедносна конференција, денеска се сретна со премиерот...

Пендаровски од Мицотакис побарал поддршка за деблокада на македонските евроинтеграции

Претседателот Стево Пендаровски, за време на официјалната посета на Грција, денеска во Атина одржа прес-конференција за претставниците на македонските медиуми. По средбите со претседателката, Катерина...

Ердоган и Мицотакис се согласија да продолжат со дијалогот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека се согласил со грчкиот премиер за продолжување на дијалогот меѓу двете земји околу спорните прашања. Ердоган, кој...

Радев и Мицотакис разговараа за европската интеграција на Западен Балкан

Бугарскиот претседател, Румен Радев, оствари телефонски разговор со премиерот на Република Грција, Киријакос Мицотакис, соопшти прес-службата на Радев. Европската интеграција на земјите од Западен Балкан,...

Ципрас го обвини Мицотакис за кршење на мерките против ширење на...

Грчкиот левичарски опозициски лидер, Алексис Ципрас, го обвини премиерот Киријакос Мицотакис за непочитување на мерките против ширење на коронавирусот. Ципрас ги упати критиките до Мицотакис...

Ковид-пасошите би можеле да го укинат тестирањето на границите

Лидерите на Европската Унија размислуваат за воведување на сертификат за вакцинација, кој би требало да дејствува како доказ за безбедноста и да укине одредени...

Турција се закани со војна ако Грција ги прошири територијалните води

Можното грчко проширување на територијалните води долж морската граница кон Турција би било причина за војна, изјави турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу. -...

Грција го претстави планот за постепено укинување на рестрикциите

Грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис, го претстави долгоочекуваниот план за постепено укинување на рестриктивните мерки изречени минатиот месец за спречување на ширењето на коронавирусот. Како што...

Грција ги затвора границите со Македонија и Албанија

Грчката влада објави дека ги затвора границите на земјата со Албанија и Македонија и ги прекинува фериботските врски со Италија, со цел да се...

Водачите на ЕУ од хеликоптер ја надгледуваа грчката граница, ситуацијата се...

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ги пречека европските официјални претставници во Грција за да им покаже на „жив пример“ како изгледа ситуацијата на турско-грчката граница. Мицотакис,...